Spondilolistezis cerrahisinde kullanılan strut ve chip otojen greftlerin karşılaştırılması
The Comparison of autogenous bone grafts used in spondylolisthesis surgery
  1. Tez No: 108522
  2. Yazar: İSMAİL AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET NUSRET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VL ÖZET Spondilolistezis, bir vertebranın diğer vertebra üzerinde anterior subluksasyonudur. Bel ağrılarının en önemli nedenlerinden biri olup tanısı genellikle ilk olarak direk grafılerle konur. Etyolojinin % 50'inden travma sorumludur. En sık olarak L4-L5 seviyesinde görülür. Konservatif tedavide; kesin yatak istirahati, semptomatik medikasyon, lumbosakral korseler, eksersiz programlan ve fizik tedavi uygulanır. Hastaların çoğu konservatif tedaviyle rahatlık sağlarken bir kısmı içinse nöral dekompresyon, kemik füzyon ve spinal enstrümantasyon gerekir. Bu çalışmada biz, 1997-1999 yıllan arasında transpediküler fiksasyon uyguladığımız grade-I ve II spondilolistezisli 30 olgudan, 45 yaş üzerindeki 15 hastaya operasyon sahasından elde edilen küçük kemik parçacıklan olan“kemikçik greft”kulanırken 45 yaş altındaki diğer 15 kişiye ise krista iliakadan alınan“monoblok greft”kullanarak kemik füzyon sağladık ve postoperatif dönemde bu iki greft tipinin 2. ve 12. aylardaki füzyon oranlarını karşılaştırdık. Olguların tamamında Diapazon sistemi kullanılmıştır. 30 olgunun 25 inde dekompresif laminektomi ve bunlann da 15 inde diskektomi yapıldı. 30 olgunun 18 i erkek, 12 si ise kadın olup yaşları 21 ile 71 arasında idi. 20 olgu grade-I, 10 olgu ise grade-II dir. Cerrrahi sonrası takip süresi ortalama 20 aydır. Olgulardaki klinik basan oranını Kirkady-Willis Kriterleri'ne göre % 83.2 çok iyi ve iyi olarak tespit ettik. Otojen kemik grefti uygulanan tüm bu olgulardaki kemik füzyon basan oranını ise Anderson'un Radyolojik Kriterlerine göre saptadık; monoblok greft uygulanan 45 yaşın altındaki grupta % 93.4 iken kemikçik greft uygulanan 45 yaş üzerindeki diğer 15 kişilik grupta ise % 80 dir. 30 olgunun 4 ünde psödoartrozis tespit etdik; bunlardan 3 ü kemikçik greft kullanılan olgu iken sadece biri monoblok greft uygulanan olgu idi. Sonuç olarak biz bu çalışmamızda, spondilolistezis cerrahisinde enstrümantasyona ilave olarak kullanılan monoblok greftlerin füzyon oranının, kemikçik greftlerinkinden daha yüksek olduğunu ortaya koyduk ve 45 yaşın altındaki olgularda monoblok greftler, 45 yaşın üzerindeki olgularda ise kemikçik greftler tercih edilmesi gerektiğini vurguladık. Ayrıca kemik füzyonun postoperatif takibinde direk grafilerin yetersiz olduğunu ve lomber spiral tomografilerin daha avantajlı ve demonsratif olduğunu gözlemledik. 71
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY The comparison of autogenous bone grafts used in spondylolisthesis surgery Spondylolisthesis is anterior subluxation of one vertebra above another. It is one of the important reasons of low back pain and is usually diagnosed with direct roentgenograms. Trauma plays an important role in etiology of 50 % of cases. The most frequent site of spondylolisthesis is L4-5 level. Conservative therapy includes the strict bed rest, symtomatic medication, lumbosacral braces and physical therapy programs. Although most of these patients can be treated with conservative therapy, neural decompression, bone fusion and spinal instrumentation are required for the rest of patients. The presented prospective study includes 30 patients who were diagnosed to have spondylolisthesis in lumbar region and were treated in Neurological Surgery Department of GATA Haydarpaşa Training Hospital between years of 1997 and 1999. 18 patients were male. Their ages were ranging between 21 and 71 (mean age 38 years). 20 patients had grade-I and 10 patients had grade-II spondylolisthesis. Following decompressive laminectomy in 25 patients and lumbar discectomy in 15 out of these 25 patients, all patients were treated with transpedicular fixation tecnique. The Diapason system was used transpedicular fixations. We have used chip grafts in 15 patients whose ages were above 45 years. On the other hand, in 15 patients under 45 years old were used strut grafts. In second and twelveth months postoperatively, we compared the fusion status of these bone grafts with each others by using direct roentgenograms and computerized tomograms. The average following period was 20 months. According to the Kirkaldy- Willis Criteria, clinical success rate was excellent and good in 83.2 % upon.The success rate of bone graft fusions were calculated according to Anderson's Radiographic Criteria. Fusion rate in 15 patients who had strut grafts was 93.4 % and fusion rate of other patients who had chip grafts was 80 %. Pseudoarthosis was detected at 4 patients, three of which had chip grafts. Finally, we found that the success rate of bone fusions by using strut grafts is higher than chip grafts. Thus, belove 45 years old the strut grafts can be preferred and, for the patients above 45 years old chip grafts can be usually preferred. On the other hand, we emphasized that the lumbar spiral tomography technique is more suitable and demonsrative than normal roentgenograms for following up of the patients. 72