İnterbody füzyon uygulanan ve uygulanmayan spondilolistezis hastalarının karşılaştırılması
Comparison of patients with spondylolistesis with and without interbody fusion
  1. Tez No: 681809
  2. Yazar: CANER POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HAMZA GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Spondilolistezis bir vertebranın alttaki vertebra üzerinde kayması olarak tanımlanır. En sık başvuru şikayeti bel ve bacak ağrılarıdır. Ciddi olgularda başvuru anında nörolojik defisit de görülebilmektedir. Yatak istirahati, ağrı kesici, fizik tedavi ve korse kullanımı gibi semptomlara yönelik tedavilerden fayda görmeyen hastalarda nöral dekompresyon, spinal füzyon ve enstrümantasyon ameliyatları uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Kliniği'nde spondilolistezis nedeniyle operasyon uygulanmış 45 hasta retrospektif olarak incelenerek elde edilen veriler literatürdeki benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların 37'si kadın, 8'i erkektir. Olguların yaşları 25-77 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 50.42'dir. İstmik, dejeneratif ve displastik tipler için hasta sayıları sırasıyla 29, 12 ve 4'tür. 35 hastada grade I, 10 hastada ise grade II spondilolistezis bulunmaktadır. Spondilolistezis en sık L5-S1 seviyesinde tespit edilmiştir. Ameliyat sonrası yapılan BT görüntülemelerinde tüm hastaların lomber lordoz açılarında düzelme saptanmıştır. İnterbody füzyon uygulanan hastalarda kayma açısı ve yüzdesinde diğer gruba kıyasla belirgin azalma izlenmiştir. Aynı zamanda bu hastaların ameliyat sonrası VAS değerleri diğer gruba kıyasla daha düşüktür. 4 hastada operasyon esnasında meydana gelen dura defekti tamir edilmiş, 2 hasta vida malpozisyonu nedeniyle yeniden operasyona alınmış, 2 hasta ise yara yeri enfeksiyonu geçirmiştir. Hastaların ortalama hastanede yatış süresi 10.2 gündür. Çalışmamızın sonuçları, interbody füzyon uygulamasının spondilolistezis hastalarında bozulan spinal dizilimin yeniden sağlanması ve ağrın giderilmesi konusunda etkili bir çözüm olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Spondylolisthesis is defined as the slipping of a vertebra over the underlying vertebra. The most common application complaint is low back and leg pain. In severe cases, neurological deficits can also be seen at the time of presentation. Neural decompression, spinal fusion and instrumentation operations are performed in patients who do not benefit from symptomatic treatments such as bed rest, pain relief, physical therapy and corset use. In this study, 45 patients who were operated due to spondylolisthesis in Kocaeli University Faculty of Medicine Neurosurgery Clinic were retrospectively analyzed and the data obtained were compared with the results of similar studies in the literature. 37 of the cases included in the study are women and 8 of them are men. The ages of the cases vary between 25-77, and the average age is 50.42. The number of patients for isthmic, degenerative and dysplastic types is 29, 12 and 4, respectively. 35 patients have grade I and 10 patients have grade II spondylolisthesis. Spondylolisthesis was most commonly detected at the L5-S1 level. Postoperative CT imaging showed improvement in lumbar lordosis angles of all patients. In patients who underwent interbody fusion, a significant decrease was observed in the angle and percentage of slippage compared to the other group. At the same time, postoperative VAS values of these patients were lower than the other group. In 4 patients, the dura defect that occurred during the operation was repaired, 2 patients were reoperated due to screw malposition, and 2 patients had wound infection. The average hospital stay of the patients is 10.2 days. The results of our study reveal that interbody fusion application is an effective solution for restoring impaired spinal alignment and relieving pain in patients with spondylolisthesis.