Subtrokanterik kırıkların 95 derecelik AO kondiler plakla tedavisi (Klinik çalışma)
  1. Tez No: 49898
  2. Yazar: HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR NECMİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Subtrokanterik femoral kırıklar büyük stres altında olduklarından dolayı özel tedavi gerektirirler. Bu çalışmada Ocak 1992, Temmuz 1995 tarihleri arasında Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi veTravmatoloji kliniğine başvuran ve 95'lik AO kondiler plakla tedavi edilen 31 hastanın 32 subtrokanterik kırık sonuçları literatür bilgisinin ışığı altında değerlendirildi. Olgularımızın %84'ü yüksek enerjili bir travmaya, %16'sı düşük enerjili bir travmaya bağlıydı ve %25'i açık kırıktı. Üç kırığa indirek redüksiyon, 29 kırığa direk redüksiyon ve internal fiksasyon yapıldı. Hastaların hastaneye geldikten sonra operasyona kadar geçen süre 11.1 gün, hastanede kalış süresi 28 gün olarak hesaplandı. Hastalar ortalama 13.5 ay takip edildi* Hastaların 29'unda(%90.7) kaynama tespit edildi. Ortalama kaynama süresi 5.1 aydı. Üç hastamızda kaynama yokluğu, koksa vara deformitesi ve fiksasyon kaybı görüldü. Bir hastamız preoperativ ARDS nedeniyle kaybedildi. Bir hastamızdada lokal enfeksiyon gelişti. Elde edilen verilere dayanarak 95'lik AO kondiler plağı, teknik ayrıntılara dikkat edildiğinde her türlü subtrokanterik kırıkta kullanılabilen, güvenilebilir bir implant olduğu sonucuna vardık. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subtrochanteric femoral fractures need special treatment since they are under big stress. In this study between the dates of July 91 and January 95, at DÜTF Orthopedics and Traumatology Clinic 3 1 patients have been observed. He results of Subtrochanteric femoral fracture in patients have been treated by 9 5 -degree AO condylar blade plate have been evaluated by the literature results. 84% of our cases were because of high- energy trauma and 16% of them were because of low-energy trauma. 25% of cases were open fractures. 3 fractures were applied indirect reduction, 29 fractures were applied direct reduction and internal fixation. The duration till the operation time after the patients came to the hospital was calculated as 11.1 days. The staying duration at the hospital was 28 days. Patients are observed nearly about 13.5 months. Union was found in 29 patients (%90.7). Average union duration was 5.1 month. Absence of union, coxa vara deformity and loss of fixation was seen in 3 patients. One patients was death because of preoperative ARDS. Local infection was seen in one patient. Under the lights of these results 95-degree AO condylar blade plate can easily be used in subtrochanteric femoral fractures.