Psoriasis polikliniğinde takip edilen hastalarda komorbiditeler ve psoriasis şiddeti ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of the relationship between comorbiditites and psoriasis severity in patients that were followed up in psori̇asi̇s polyclinic
- Tez No: 499035
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Psoriasis yaklaşık %2-3 oranında görülen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Günümüzde sistemik inflamatuar hastalık olarak kabul edilen psoriasisin farklı sistemik hastalıklarla ilişkisi kanıtlanmıştır. Çalışmamızda psoriasise eşlik eden komorbiditeler ve bunların hastalık şiddeti üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Psoriasis Polikliniğine başvuran hastalar retrospektif değerlendirildi. Psoriasis tanısı almış, 18 yaş ve üzeri, son 3 ay içerisinde sistemik tedavi almamış hastalar değerlendirildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, başlangıç PAŞİ değeri, hastalık başlama yaşı, hastalık süresi, aile öyküsü, ek hastalık varlığı, vücut kitle indeksi (VKİ) verileri, sigara ve alkol tüketimi, tırnak tutulumu, psoriatik artrit varlığı ve ek ilaç kullanımı kaydedildi. Bulgular: Toplam 923 hasta değerlendirildi. Ortalama PAŞİ değeri 8,13 (±7,03) olup, %29,5'i (n=273) şiddetli hastalığa sahipti. Hastalarda %44,1 oranında sigara kullanımı mevcuttu ve sigara kullanımı ile PAŞİ ilişkisi anlamlıydı (p=0,011). Tırnak tutulum oranı %47 olup bu grupta PAŞİ değeri daha yüksek saptandı (p=0,003). Psoriatik artrit oranı %11,2 olup, bu grupta PAŞİ değeri 10,17 (±7,99) saptandı. PAŞİ değerindeki yükseklik anlamlı olarak değerlendirildi (p=0,007). Sonuç: Çalışmamızda tırnak tutulumu, artrit varlığı ve sigara kullanımı ile psoriasis şiddetinin ilişkili olduğu ve PAŞİ değerinin anlamlı yüksek olduğu saptandı. Hastalarda VKİ ve ek hastalık varlığı ile psoriasis şiddeti arasında anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease that is observed 2-3% of the population. Today it is proved there is an association between different systemic diseases and psoriasis which is considered as a systemic inflammatory disease. Materials and method: In our study, patients with psoriasis who applied to the Polyclinics Diseases of the Skin and Venereal Diseases of Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University between 1 January 2012 and 1 January 2017 were evaluated. Patients who were diagnosed with psoriasis who were greater than or equal to 18, and who did not received systemic treatment within the last 3 months were evaluated. The patients' gender, age, initial PASI score,presence of additional disease, BMI, smoking use, nail involvement, presence of psoriatic arthritis were analysed. Findings: A total of 923 patients were evaluated. The average PASI score was 8,13 (±7,03) and 29,5% of the patients (n=273) had severe disease. 44.1% of the patients were smoking and the relationship between smoking and PASI was significant (p=0.011). 47% of the patients had nail involvement and the PASI scores were higher in these patients (p=0.003). 11.2% of the patients had psoriatic arthritis and average PASI score was 10,17 (±7,99) in these patients. This high PASI score was evaluated as significant (p=0.007). Results: In this study, it is found that nail involvement, presence of arthritis and smoking caused psoriasis severity to increase and PASI scores were significantly higher. There was no significant relationship found between BMI and the presence of additional disease and psoriasis severity.