Psoriasis hastalarında tırnak tutulumunun klinik ve demografik özellikleri
  1. Tez No: 709821
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILMAZ, PROF. DR. İJLAL ERTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Psoriasis keskin sınırlı eritemli, gümüş rengi skuamlı plaklar ile karakterize kronik immün aracılı inflamatuar bir deri hastalığıdır. Deri, tırnak ve eklem tutulumunun yanında birçok komorbidite psoriasise eşlik edebilmektedir. Psoriasislilerde tırnak tutulumu yaygın görülmekte olup hastaları fiziksel ve sosyal yönden olumsuz etkilemektedir. Psoriasislilerin %80-90'ında hayatının herhangi bir döneminde tırnak tutulumu meydana gelmektedir. Psoriasislilerde tırnak tutulumu sıklığı ise %10-90 arasında değişmektedir. Psoriasisin tırnak tutulumu ile ilişkili karakteristik klinik özelliklerin her birinin sıklığı ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bununla birlikte her bir parmakta tırnak psoriasisi özelliklerinin sıklığını değerlendiren çalışmalarda az sayıdadır. Çalışmamızda psoriasislilerde tırnak tutulum özelliklerini, sıklığını ve hastalık şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı, Psoriasis polikliniğine 1 Temmuz 2020 ile 30 Eylül 2020 arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden psoriasisli hastalar ardışık olarak dahil edildi. Çalışmamıza toplam 227 psoriasis hastası alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, aile öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, VKİ, psoriasis açısından aile öyküsü, psoriasis başlangıç yaşı, psoriasis süresi ve tırnak tutulumu süresi), komorbiditeleri, klinik bulguları (psoriasis tipi, eklem tutulumu varlığı, aktif tutulum yerleri, aktif tedavi ve tedavi öyküsü), deri tutulum şiddeti için PASİ ve tırnak tutulum şiddeti için NAPSİ skorları başvuru gününde kayıt edildi. NAPSİ'de yer alan özelliklerin dışında transvers oluklanma, longitudinal sırtlanma ve onikomadezis açısından tüm hastalar değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %74,7'ünde tırnak tutulumu saptandı. Hasta tarafından fark edilen tırnak tutulumu oranı %43,8'di. Tırnak tutulumunun süresi ortalama 89,17±128,67 aydı. Tırnak psoriasisi skoru sağ elde 2. parmakta sol elde ise 2. ve 3. parmaklarda en yüksekti. Her iki elde 5. parmaklarda toplam skor en düşük bulundu. Bu durum 2. parmağın mikrotravmaya daha sık maruz kalması ve buna bağlı olarak koebner yanıtı ile psoriasis ilişkili tırnak değişikliklerinin gelişmesi ile açıklanabilir. Tırnak matriks tutulumunun tırnak yatağı tutulumundan daha sık olduğu tespit edildi. Hastaların PASİ skoru ortalamaları 5,53±10,47 ve NAPSİ skoru ortalamaları ise 16,21±14,94 olarak bulundu. Çalışmamızda erkeklerde tırnak tutulum oranı kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksekti (Erkeklerin %83,9'unda, kadınların %64,5'inde). Ailesinde psoriasis olanlarda tırnak tutulumu %84,9 iken olmayanlarda %71,5'di ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,05). Dolayısı ile erkeklerde ve ailede psoriasis öyküsü olanlarda tırnak psoriasisi oranı daha fazla bulundu. Hastalık süresi, eklem tutulum oranı, PASİ skoru, orta ve şiddetli psoriasis oranı tırnak tutulumu olanlarda daha fazlaydı ancak bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). En sık görülen tırnak psoriasisi bulgusu onikoliz olup bunu sırasıyla pitting ve yağ lekesi görünümü takip etmekteydi. Psoriasis alt tiplerine göre tırnak tutulumu incelendiğinde yaygın püstüler, invers, eritrodermik alt tiplerinin tamamında tırnak tutulumu olduğu, en az tutulumun ise guttat psoriasiste olduğu ancak bu farkların anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0,05). Guttat psoriasiste tek görülen lezyon lökonişi olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic immune-mediated inflammatory skin disease characterized by sharply circumscribed erythematous, silvery scaly plaques. In addition to skin, nail and joint involvement many comorbidities may accompany cutaneous psoriasis. Nail involvement is common in psoriasis, and it negatively affects patients physically and socially. Nail involvement occurs in 80-90% of psoriasis patients at some point in their lives. The prevelance of nail involvement in psoriasis patients varies between 10-90%. Studies on prevevlance of each of the characteristic clinical features associated with nail involvement of psoriasis are limited. In addition, studies evaluating prevelance of nail psoriasis features in each finger are also limited. In our study, we aimed to evaluate the nail involvement of psoriasis, frequency and relationship with disease severity. Psoriasis patients who applied to psoriasis outpatient clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Venereology between July 1, 2020 and September 30, 2020 were included consecutively. Patients voluntarily agreed to participate in the study were included. 227 psoriasis patients were included in our study. Sociodemographic characteristics of the patients (age, gender, family history, smoking and alcohol use, body mass index, family history of psoriasis, age of onset of psoriasis, duration of psoriasis and duration of nail involvement), comorbidities, clinical findings (type of psoriasis, presence of joint involvement, active involvement sites, active treatment and treatment history), PASI and NAPSI scores were recorded on the day of admission. All patients were evaluated in terms of transverse groove (beau line), longitudinal ridge and, onychomadesis apart from clinical features in NAPSI. Nail involvement was detected in 74.7% of the patients, which is consistent with previous studies. The rate of nail involvement noticed by the patient was 43.8%. The mean duration of nail involvement was 89.17±128.67 months. The nail psoriasis score was highest in the 2nd finger of the right hand and the highest in the 2nd and 3rd fingers of the left hand. The total score was the lowest in the 5th fingers of both hands. This can be explained by the fact that the second finger is exposed to microtrauma more frequently and accordingly the development of the koebner response and the nail changes associated with psoriasis. It was determined that nail matrix involvement was more common than nail bed involvement. The mean PASI score of the patients was 5.53±10.47 and the mean NAPSI score was 16.21±14.94. In our study, the rate of nail involvement in men was significantly higher than in women. Nail involvement was observed in 83.9% of men and 64.5% of women (p0.05). The most common nail psoriasis finding is onycholysis, followed by pitting and oil drop sign, respectively. When nail involvement according to psoriasis subtypes was examined, it was found that nail involvement was present in all generalized pustular, inverse, erythrodermic psoriasis and the least involvement was in guttate psoriasis, but these differences were not significant (p>0.05). Leukonychia was the only lesion seen in guttate psoriasis.