Over torsiyonu nedeniyle detorsiyon uygulanan hastalarda postoperatif dönemde over rezervinin araştırılması
- Tez No: 499041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YILDIRIM, UZMAN NADİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız over torsiyonu nedeniyle opere olan ve detorsiyon uygulanan hastaların postoperatif dönemde over rezervlerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamız, Ocak 2013 ile Haziran 2017 tarihleri arasında T.C. SBÜ İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran over torsiyonu nedeniyle opere edilen hastalara postoperatif dönemde ultrasonografi ile bilateral over volümü, antal folikül sayısı (AFS), overyan arter rezistan indeksi (RI) bakılarak yapılmıştır. Torsiyon nedeniyle ooferektomi yapılan vakalar, torsiyon öncesi ya da sonrası başka bir over cerrahisi öyküsü olanlar ve gebeler çalışmaya dahil edilmedi. Toplam 34 kadın sikluslarının erken foliküler fazında ultrasonografi ile değerlendirildi. Detorsiyone edilen taraf ile karşı taraf overin AFS, over volümleri ovaryen arter RI hesaplanarak karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama hasta yaşı 28±7.6 idi. Ortalama AFS detorsiyone edilen overde 3.4±2.0 iken, karşı taraf overde 7.1±2.8 saptandı. Over volümü detorsiyone edilen tarafta 5.5±3.1, karşı taraf overde 11.2±4.8 idi. Ovaryen arter RI detorsiyone edilen overde 1.06±0.2, karşı taraf overde ise 0.80±0.1 idi. Detorsiyone edilen overde karşı taraf overe kıyasla AFS ve over volümü anlamlı olarak azalmış (p0.05). Sonuç: Detorsiyone edilen overin AFS ve over volümü karşı taraf over ile kıyaslandığında azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the ovarian reserve of the patients that were opeated for detorsion due to torsion. Method: This study was performed by evaluating the bilateral overian volume, antral follicle count and overian arter rezistance index (RI) by ultrasonography in postoperational period of the the patients who were operated because of the ovarian torsion in T.C. Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital between the dates January 2013 and June 2017. While the patients that were only treated with detorsion were taken into study, those who had oophorectomy due to torsion or who had another ophthalmology story before or after torsion, and pregnant women were not involved in the study. Totally, 34 women were examined by ultrasonography in the early folliclear phase of their cycles. The overian volume, antral follicle count and overian arter rezistance index (RI) in operated side was compared with contralateral ovary. Results: The average patient age was 28±7.6. The average antral follicle count was found as 3.4±2.0 in operated ovary, it was found as 11.2±4.8 in contralateal ovary. Ovarian arter rezistance index was 1.06±0.2 in operated ovary and it was 0.80±0.1 in the contralateral ovary.