Overin invaziv ve borderline epitelyal tümörlerinde mikrosatellit instabilitesinin değerlendirilmesi ve prognostik parametrelerle ilişkisi
The evaluation of the microsatellite instability in ovarian invasive and borderline epithelial tumors and its relation with prognostic parameters
  1. Tez No: 499052
  2. Yazar: FİLİZ İLHAN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EGE GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Over kanseri halen jinekolojik maligniteler arasında en ölümcül olanıdır. FIGO evresi, yaş, tümör tipi ve histolojik grade prognozu belirleyen parametrelerdir. DNA yanlış eşleşme tamir genlerinde (MMR) oluşan defektler over kanserlerinin yaklaşık %10-12' sinden sorumludur. Bu tümörler immünhistokimya (İHK) yöntemi ya da polimeraz zincir reaksiyon (PCR) metodu kullanılarak tespit edilebilir. Bu çalışmada amacımız kliniğimizde tanı almış invaziv ve borderline epitelyal over tümörlerinde mikrosatellit instabilite (MSI) durumunu İHK' sal yöntemler ile araştırmak ve prognostik parametreler ve sürvi ile aralarındaki istatistiksel ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği' nde Ocak 2012- Aralık 2016 tarihleri arasında tanı almış 159 epitelyal over tümörü çalışmaya alındı. Olgulara ait lam, parafin blok, rapor ve dosyalar retrospektif olarak incelendi. İHK' sal inceleme için formalin tespitli parafin bloklardan 4 μm kalınlıkta kesitler hazırlandı. Pozitif internal kontrol olarak biyopsi materyallerindeki inflamatuar ve stromal hücreler kullanıldı. Değerlendirirken her antikor için nükleer boyanma pozitif kabul edildi. Tümör hücrelerinde nükleer boyanma görülmemesi MMR protein ekspresyon kaybı olarak yorumlandı. Bulgular: Çalışmamızda; hastaların FIGO evresi, yaş, histolojik grade, survi gibi prognostik parametreleri ile İHK'sal olarak MMR protein ekspresyon durumunu incelediğimizde; FIGO evresi, yaş, histolojik grade, survi ile MMR protein ekpresyon kaybı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptamadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Over cancer is still the most lethal among gynecological malignancies. FIGO stage, age, histologic grade and histologic types are prognostic parameters. Defects in the DNA mismatch repair genes (MMR) is releated about %10-12 ovarian tumors. Immunhistochemistry and molocular methods used for MMR deficient tumors. Our aim in this study is to investigate the status of microsatellite instability (MSI) in invasive and borderline epithelial ovarian tumors diagnosed in our clinic by using IHC methods, to evaluate the statistical relation between MSI and prognostic parameters, surveillance. Materials and Methods: This study included 159 cases diagosed for epithelial ovarian tumors at the Clinic of Pathology in Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research hospital. We retrospectively investigated patient thin plates, paraffine blocks, pathology reports and files. For immunohistochemical examination; 4 μm thickness sections obtained from formalin fixed, paraffin-embedded tumor tissues . For each antibody; loss of MMR protein expression in tumor tissues was defined as the total absence of detectable nuclear staining of neoplastic cells. İnflamatory and stromal cells in tumor tissues using as positive internal controls. Results: When we examined the prognostic parameters and MMR protein expression status of patients, there was no statistically relationship between FIGO stage, age, histological grade, surveillance and MMR protein expression loss.