Etiyolojik nedenlerine göre revizyon diz ve kalça artroplastisi yapılan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarınınincelenmesi
Evaluation of the relationship between clinical and radiological results of revision knee and hip arthroplasties and underlying ethiology
- Tez No: 499058
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Giriş: Diz ve kalça protezleri sıklıkla yapılmakta ve genellikle başarıyla sonuçlanmaktadır. Toplumun yaşlanması sonucunda revizyon artroplastileri daha sık yapılmakta ve ekonomiye yükü artmaktadır. Bu çalışmada revizyon nedenleri ve orta dönem sonuçların etiyolojiyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2011-2016 yılları arasında yapılan revizyon diz ve kalça protezleri geriye dönük incelenmiş, hastaların laboratuvar, klinik ve görünütüleme tetkikleri değerlendirilmiştir. 84 TDP revizyonu ve 58 TKP revizyonu takip edilmiştir. Bulgular: Diz revizyonu en sık enfeksiyon nedeniyle yapılmaktadır. Enfeksiyon tedavisinde iki basamaklı revizyonla başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Aseptik gevşeme, enfeksiyon, protez çevresi kırık ve instabilite nedeniyle yapılan revizyonlarla da uygun dizilim elde edilmiş ve KSS skorları ortalama sırasıyla 75,46±4,84, 78,33±2,56, 72,65±8,29 ve 73,62±2,7 olarak bulunmuştur. Kalça revizyonu en sık aseptik gevşeme nedeniyle yapılmaktadır. Revizyon nedeni doğru tespit edildiğinde enfeksiyon, aseptik gevşeme ve çıkık nedeniyle yapılan revizyonlar sonrasında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Diz revizyonunda en başarılı sonuçlar aseptik gevşeme nedeniyle yapılanlarda elde edilirken, kalça revizyonunun başarısı ile revizyon nedeni arasında bir ilişki yoktur. Sonuç: Revizyon nedeni doğru aydınlatıldığında ve uygun teknikle yapıldığında diz ve kalça revizyon artroplastilerinin sonuçları yüz güldürücüdür. Dizde kısa ve orta dönemde en iyi sonuç aseptik gevşeme sonrasında alınırken, kalçada etiyoloji ile kısa ve orta dönem sonuçları ilişkisizdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Knee and hip arthroplasties are commonly utilized procedures. Because of the aging population, revision arthroplasties are more and more commonly performed and economical impact is getting worse. Aim of this study is to observe the reasons for revision arthroplasty retrospectively, and determine the relationship between the midterm results and etiology. Material-Method: Revision hip and knee arthroplasties performed at our clinic in the period 2011-2016 were retrospectively reviewed. Serological, radiological and clinical results were inspected. 84 TKA and 58 THA were followed. Results: Knee revision arthroplasty is mostly performed because of deep infection. Two-staged revision is a successful method to treat deep infection. Well- alignment of the lower extremity is achieved after the revisions performed because of aseptic loosening, infection, periprosthetic fractures and instability; and mean KSS were 75,46±4,84, 78,33±2,56, 72,65±8,29 and 73,62±2,7; respectively. Hip revision arthroplasty is mostly performed after aseptic loosening, followed-by infection and dislocation. Revision THA is succesful if the underlying etiology, bone loss and stability are evaluated correctly. Best results after TKA is obtained after aseptic loosening, but no relationship could be found between the etiology of revision THA and clinical results. Conclusion: Revision arthroplasty can be a successful procedure if the etiology of revision is carefully and correctly found, and correct technique is performed. Best results after revision TKA is obtained after aseptic loosening, but no relationship could be found between the etiology of revision THA and clinical results.