Kolorektal karsinomlarda tümör tomurcuklanmasının prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisi
The ralati̇onshi̇p between tumor buddi̇ng and prognosti̇c factors and survi̇val in colorectal carcinomas
- Tez No: 499065
- Danışmanlar: UZMAN SAİME GÜL BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolorektal karsinomlarda prognostik önemi giderek daha iyi anlaşılan tümör tomurcuklanmasının, prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve method: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğinde 2008-2010 yılları arasında KRK tanısı koyulan 185 olgu çalışmaya dahil edildi. Klinikopatolojik prognostik parametreler değerlendirildi. Tümör tomurcuklanmasının varlığı, derecesi, prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Tümör tomurcuklanması 91 olguda saptandı. 91 olgunun 49'unda (%26,5) düşük, 17'sinde (%9,2) orta, 25'inde (%13,5) yüksek dereceli tümör tomurcuklanması saptandı. Tümör tomurcuklanması olan olgularda lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, metastatik lenf nodu sayısı ve ölüm oranları daha yüksekti. Ayrıca tümör tomurcuklanma skoru arttıkça lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, pN, ölüm oranları artmakta; histolojik derecesi 1 olanların oranı, takip süresi ve sağkalım oranı azalmaktaydı. Sonuç: Tümör tomurcuklanması tümörün agresif potansiyelinin ilk basamağı olan lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon ve lenf nodu metastazı ile ilişkilidir. Ayrıca tümör tomurcuklanması varlığı ve tomurcuklanması skoru sağkalım üzerinde etkili önemli parametrelerdir. Kolorektal karsinomlarda tümör tomurcuklanması mutlaka patoloji raporlarında bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Tumor buddıng is a parameter which is increasingly understood in colorectal carcinomas. We aimed to investigate the relationship between tumor budding and prognostic factors and survival. Materials and Methods: 185 patient, who undergone colorectal surgery between 2008-2010 years at the Pathology Department of Haseki Research and Training Hospital, were included in our study. Clinicopathological factors were evaluated. Tumor budding, tumor budding score and the relationship between these and prognostic factors, survival investigated. Results: Tumor budding was detected in 91 cases. Of the 91 cases, 49 (26.5%) had low, 17 (9.2%) moderate and 25 (13.5%) high grade tumor budding. Lymphovascular invasion, perineural invasion, metastatic lymph node count and mortality rates were higher in cases with tumor budding. In addition, as tumor budding score increases, lymphovascular invasion, perineural invasion, pN, mortality rates increase; the rate of histologic grade 1, duration of follow-up and survival rate decreased. Conclusion: Tumor budding is associated with lymphovascular invasion, perineural invasion and lymph node metastasis, the first step of the aggressive potential of the tumor. In addition, the presence of tumor budding and budding score are important parameters that are effective on survival. Tumor budding in colorectal carcinomas must be included in pathology reports.