İnvaziv meme kanseri subtiplerinin mamografide izlenen kalsifikasyon özellikleri ile karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 499080
- Danışmanlar: UZMAN SİBEL AYDIN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı histopatolojik olarak invaziv kanser tanısı almış ve mamografilerinde malign özellikte kalsifikasyon tespit edilmiş olguların mikrokalsifikasyonlarının morfolojisi, dağılımı ve diğer özellikleri ile lezyonların moleküler subtipleri arasında bir korelasyon olup olmadığını saptamaktır. Sonuç: Meme kanserinin histopatolojik özelliklerini ve klinik seyrini radyolojik görüntüleme yöntemleri ile tahmin edebilmek üzerine pek çok çalışma yapılmaktadır. Bizim çalışmamızın sonuçları da invaziv meme kanserlerinde mamografide izlenen mikrokalsifikasyonların 2 cm'den daha geniş bir uzanıma sahip olmasının ve bu kalsifikasyonların eşlik eden nodüler opasite ya da asimetri dışına uzanım göstermesinin Her-2 pozitif tümörler için anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of our study is to investigate associations between invasive breast cancer molecular subtype and characteristics of mamographically detected malignant calcifications such as morphology and distribution. Conclusion: Our study showed that the range and the extensionoutside of the nodular opacity or asymmetry of mammographically detected microcalcifications can preoperatively predict Her-2 positivity in patients with invasive breast cancer.