Endovasküler girişim ve/veya ıntravenöz trombolitik tedavi uygulanan ve konvansiyonel tedavi verilen akut inmeli hastalarda erken epileptik nöbet gelişme olasılığı
A comparison of post-stroke seizure rate in patients receiving thrombolytic, mechanical thrombectomy versus conventional treatmentfollowing acute ischemic stroke
  1. Tez No: 499079
  2. Yazar: AYDAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NEŞE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akut iskemik inme sonrası erken dönemde IV trombolitik tedavi ve mekanik trombektomi yapılan hastalar ve konvansiyonel tedavi alan hastalarda nöbet gelişme oranının karşılaştırılması. Geç yaşta görülen nöbetlerin en sık nedenlerinden birisi serebrovasküler hastalıklardır. İnme sonrası hastalarda epileptik nöbet oranı çalışmalarda %2,3-43 gibi bir aralıkta yer almaktadır. Nöbet gelişimine zemin hazırlayan faktörlerin ortaya konulması, nöbet gelişiminde önlemler açısından önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli çalışmalarda iskemik inme sonrası gelişen nöbet insidansları farklıdır. Literatürde iskemik inme sonrası uygulanan trombolitik tedavi ve endovaskuler girişimlerin inme sonrası nöbet ilişkisi hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada amacımız kliniğimizde takip edilen akut iskemik inme gelişen hastaların almış olduğutedavi yöntemine göre (trombolitik tedavi, endovasüler girişim veya konvansiyonel tedavi) nöbet geçirme oranını saptamak, nöbet gelişiminin inme sonrası dönem üzerine etkisini saptamaktır. Bu çalışmaya retrospektif olarak 01.08.2015 ile 01.08.2017 tarihleri arasında S.B.Ü. Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde iskemik inme tanısı alan, tanı ile ilişkili olarak trombolitik tedavi, endovasküler girişim veya konvansiyonel tedavi alan toplamda 529'u kadın 842'si erkek 1371 hasta dahil edilmiştir. Hastalar yatıştan taburculuğa kadar geçen süre içinde değerlendirilmiştir. Takip sonrası hastaların %0,9'unda epileptik nöbet gelişimi görülürken %99,1'inde epileptik nöbet görülmemiştir. Nöbet geçiren hastalar arasında kortikal tutulum oranı % 9, kortikal tutulumu olanlarda nöbet geçirme oranı ise %20 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda nöbet geçiren hastalardan 1 tanesinde neden olarak hemorajik transformasyon gösterilmiştir(tüm nöbet geçiren grup arasında %8,3) ve bu durum istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Hemorajik transformasyon gelişen hasta konvansiyonel tedavi sonrası nöbet geçiren hasta grubunda yer almaktadır. Epileptik nöbet oluşumunun olası nedenleri arasında metabolik bozukluğun oranı %33,3, araya giren enfeksiyonların oranı %16,7 iken bunların hiçbiri olmama oranı %41,7 olarak gösterilmiştir. Çalışmamızda epileptik nöbet gelişimi ile taburculuk esnasında modifiye rankin skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Yine çalışmamızın sonucu olarak epileptik nöbet gelişimi ile iskemik inme tedavi şekli arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
A Comparison of Post-Stroke Seizure Rate in Patients Receiving IV Thrombolytic, Mechanical Thrombectomy versus Conventional Treatment following Acute Ischemic Stroke. Cereberovascular Disease (CVD) is one of the most common causes of late-onset epileptic seizures. According to multi-cetred studies post-stroke seizure rate varies as %2.3-43. To prevent seizure, foreseeing predisposing factors are vital. Incidence of post-stroke seizures varies in different studies. Current literature is not viable to make a definitive conclusion between seizures and acute ischemic CVD.In this study, our aim is to investigate the relationship of post-stroke seizure rates in patients with acute ischemic CVD by classifying them under treatment modalities (iv thrombolytic, endovascular therapy or conventional therapy) and prognosis after seizures. In this retrospective study a total of 1371 patients (842 men, 529 women) diagnosed with acute ischemic CVD were included. All of them admitted to SBÜ ANEAH, Neurology Clinic in between August 1, 2015, August 01, 2017 and treated either with mechanical thrombectomy, iv thrombolytic therapy or medically. Out of all patient %0.9 of them had at least one seizure during inpatient follow-up, while the remaining %99,1 were seizure-free. % 9 of the seizure sufferers had cortical infarctions, although out of all cortical infarctions only %20 had seizures. One patient had hemorrhagic transformation (treated conventionally) at the time of his/her first seizure (%8.3 of seizure suffering group), and this is thought to be statistically insignificant. Possible reasons of epileptic seizures are classified as metabolic instability %33,3, infections %16, 7, undetermined causes %41,7. There is not a statistical significance between post-stroke seizure and modified Rankin's Scale at the time of discharge. As a result of our study a definitive relationship between post-stroke seizure and treatment modalities after acute ischemic CVD.