Gliomlarda benign-malign ayrımında perfüzyon vepermeabilite MRG nin rolü ve önemi
Perfusion and permeability MRI in grading gliomas
- Tez No: 499101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Manyetik rezonans görüntüleme (MRG); günümüzde, beynin anatomik detayını ortaya koyan tetkikler arasında en başarılısı olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte MRG, anatomik detayı ve patoloji saptamadaki üstün duyarlılığı doku içerisindeki fizyolojik ve metabolik değişiklikleri göstermede sağlayamamaktadır. Günümüzde kullanılan ileri görüntüleme teknikleri ile konvansiyonel MRG'nin kısıtlılıkları aşılmaya çalışılmaktadır. Bu görüntüleme modaliteleri arasında doku mikrodolaşımı hakkında bilgi veren perfüzyon görüntüleme ile neovaskülarizasyon ve anjiogenez hakkında bilgi sağlayan permeabilite (dinamik kontrastlı inceleme-DKİ) görüntüleme öne çıkanlardır. Bu çalışmadaki temel amaç, primer beyin tümörlerinde benign-malign ayrımı yapmada ve tümör evresini tespit etmede öncelikle permeabilite MRG nin etkinlik ve yeterliliğini tespit etmektir. Bu sayede permeabilite MRG tetkiki hakkında hem hastanemizde hem de ülkemizde daha fazla bilgi sahibi olunmasını sağlamak ve olumlu sonuçlar elde olunur ise bu tetkikin kullanımını yaygınlaştırmak da hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız Ağustos 2016 ila Ağustos 2017 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışmaya patolojik olarak primer beyin tümörü tanısı almış, operasyon öncesi permeabilite MRG ve perfüzyon MRG tetkikleri yapılmış olan hastalar dahil edilmiştir. Patolojik tanısı bulunmayan, perfüzyon ve permeabilite tetkiklerinden herhangi biri mevcut olmayan hastalar ile patoloji sonucunda primer beyin tümörü tanısı almamış hastalar (metastas vs. gibi) çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma popülasyonu 38 hastadan oluşmaktadır. Çalışmaya dahil hastaların permeabilite MRG (ktrans, Ve), perfüzyon MRG (CBV, CBF) verileri ve patoloji sonuçları ile yaş ve cinsiyet gibi sosyodemografik özellikleri kaydedilmiştir. Hastalar patoloji sonuçlarına göre WHO sınıflaması esas alınarak gruplanmıştır. WHO evre 1 ve 2 hastalar düşük evreli tümöre sahip hastalar, evre 3 ve 4 hastalar ise yüksek evreli tümöre sahip hastalar olarak sınıflanmıştır. Perfüzyon ve permeabilite parametrelerinin tümör evresini tespit etmedeki başarısı hem evre 1- 2-3 ve 4 arasında değerlendirilmiş hem de düşük ve yüksek evre tümör grupları için değerlendirme gerçekleştirilmiştir. BULGULAR Araştırma popülasyonu evre 4, 8 hasta (%21,1); evre 3, 14 hasta (%36,8); evre 2, 14 hasta (%36,8) ve evre 1, 2 hasta (%5,3) olmak üzere 38 hastadan oluştu.. Hastaların %57,9'u (n:22) yüksek evre ve %42,1 (n:16) düşük evre idi. Hastaların yaş aralığı 9-79 yıl olup ortalaması 46,8±17,7 yıldı, ve cinsiyet dağılımı %57,9 erkek (n:22), %42,1 kadın (n:16) olarak saptandı. Hastaların CBV dağılımı 1,77-6,89 aralığında olup ortalaması 4,18±1,7 idi. CBF dağılımı 1,62-7,00 aralığında olup ortalaması 4,0±1,6 idi. Ktrans dağılımı 0,01- 0,21 aralığında olup ortancası 0,04 idi. Ve dağılımı 0,02-0,70 aralığında olup ortancası 0,32 idi. Yüksek evre hastalarda düşük evre hastalara kıyasla ortalama CBV (5,48±0,72 karşı 2,41±0,55; p2,25 olarak saptandı. CBF düzeyi %100 duyarlılık ve %100 özgüllük ile yüksek evre öngörmede kestirim değeri >2,02 olarak saptandı. Ktrans düzeyi %81,82 duyarlılık ve %100 özgüllük ile yüksek evre öngörmede kestirim değeri >0,043 olarak saptandı. Ve düzeyi %100 duyarlılık ve %100 özgüllük ile yüksek evre öngörmede kestirim değeri >0,255 olarak saptandı. SONUÇ Sonuç olarak, noninvaziv metotlarla başarılı bir şekilde yapılacak olan malign-benign gliom ayrımı, gliom evrelemesi tedavi planının seyrini önemli ölçüde etkilemektedir. Konvansiyonel MRG bulguları bu amacın eldesinde yetersiz kalmaktadır. Daha yaygın şekilde araştırılmış olan perfüzyon MRG nin gliom evrelendirilmesindeki başarısı çalışmamız ile de doğrulanmıştır. Görece yeni bir metot olan permeabililte MRG de malign-benign gliom ayrımı ve gliom evresinin belirlenmesinde oldukça etkin ve yeterli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION MRI is one of the most successfull tools for showing the anatomic details and probable pathologies for central nervous system. However, it is not such powerful in revealing physiologic and metabolic changes. Further MRI techniques are the key to overcome the mentioned limitations. Amongst these methods, there are two to attract attention: perfusion and permeability MRI. In this study, we intend to detecet the efficacy and success of perfusion and mainly permeability MRI techniques. And also, secondarily, we want to enlarge the popularity and usage of permeability MRI. MATERIAL AND METHODS The study was performed at Ankara Training and Research Hospital, between August 2016 and August 2017. We included the patients who had a pathology result as primary brain glioma, had at least one perfusion and permeability MRG study, performed before the surgery. Study population consists of 38 patients. The permeability MRI values (Ktrans, Ve), perfusion MRI values MRG (CBV, CBF), and pathology results are noted. Age and sex are noted, as well. The patients are classified according to their pathology results into two main groups as high grade (WHO grade 3-4) and low grade (WHO grade 1-2). And also they were classified into three subgroups as grade 1-2, 3 and 4. RESULTS Grade 4 consists of, 8 patients (21,1%); garde 3, 14 patients (36,8%); grade 2, 14 patients (36,8%) and grade 1, 2 patients (5,3%). High grade group consists of 22 patients (57,9%), low grade group 16 patients (42,1%). Patients' age varies between 9-79 years, with a mean of 46,8±17,7 years. 57,9% (n:22) of the population is male and, %42,1 (n:16) of the population is female. CBV values vary between 1,77-6,89, with a mean value of 4,18±1,7. CBF values vary between 1,62-7,00, with a mean value of 0±1,6. Ktrans values vary between 0,01-0,21, with a median value of 0,04 idi. Ve values vary between 0,02-0,70, with a median value of 0,32. Mean CBV (5,48±0,72 vs. 2,41±0,55; p2,25 is found to be 100% sensitive and specific. A a cut off CBF value of >2,02 is found to predict high grade with a sensitivity and specificity of 100%. A Ktrans value of >0,043 predicts high grade with a sensitivity of 81,82%, and specificity of 100%. A Ve value of >0,255 predicts high grade with a sensitivity, and specificity of 100%. CONCLUSION To conclude, perfusion and permeability MRI methods, can be used safely for describing high and low grade gliomas, and predicting glioma grades as noninvasive methods.