Masquelet teknı̇ğe konsantre growth faktör eklenmesı̇nı̇n kemı̇k ı̇yı̇leşmesı̇ üzerı̇ne etkı̇lerı̇nı̇n araştırılması
Investigation of the effects of masquelet technical concentrated growth factor adding on bone healing
- Tez No: 499102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZMERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kemik kaybının etyolojisine bakılmaksızın, uzun kemiklerin büyük diyafiz defektlerinin rekonstrüksiyonu, ekstremite kurtarma için en büyük zorluklardan biridir. Masquelet, büyük defektlerdeki bu problem için yeni bir teknik tanımlamıştır. CGF konsantre trombosit yöntemidir. İçerdiği büyüme faktörleri aracılığıyla osteoblastları indükte ederek ossifikasyonu arttırır. Güncel literatür araştırmamızda Masquelet teknik ile CGF birleştirilerek kemik iyileşmesi inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlayamadık Bu deneysel çalışmamızda 8. ve 12. haftada değerlendirilmek üzere Masquelet teknik CGF ile birleştirilerek kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Toplam 28 tavşan randomize ve her grupta 7'şer tavşan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup I 8. hafta sacrifiye edilmek üzere sadece Masquelet teknik uygulanacak kontrol grup, Grup II 8. hafta sacrifiye edilmek üzere CGF + Masquelet teknik uygulanacak grup, Grup III 12. hafta sacrifiye edilmek üzere sadece Masquelet teknik uygulanacak kontrol grup, Grup IV 12. hafta sacrifiye edilmek üzere CGF + Masquelet teknik uygulanacak grup şeklinde düzenlendi. Sacrifiye edilen tavşanların radius kemiği eksize edildi. Oluşan yeni kemik dokusu histopatolojik ve radyolojik olarak incelendi. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak karşılaştırıldı. Histopatolojik olarak yeni kemik oluşumunun eski kemiğe oranı değerlendirildi. Grup 4 ile Grup 3 kıyaslandığında, Grup 4'ün kemik iyileşmesi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekliği dikkat çekicidir(p=0,008). Grup 1 ile Grup 2 'nin karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi(p=0,153). Bone Volume; MikroBT tespit edilen, belirlenen sahadaki oluşan yeni kemiğin hacimidir. Grup 3 ile Grup 4 arasında yeni kemik hacmi açısından istatistiksel fark dikkat çekicidir(p=0,028). Grup 1 ile Grup 2 arasındaki karşılaştırma da yeni kemik hacimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilememiştir(p=0,153). Grup 2 ve Grup 4 karşılaştırıldığında Grup 4'te Bone Volume değerinin istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir(p=0,008). Grup 3 ile Grup 1'in karşılaştırmasında yeni kemik hacimi açısından istatistiksel anlamlı fark tespit edilememiştir(p=0,064). BV / TV, yeni kemik oluşumunun toplam kemik hacimine oranıdır. Grup 4'ün Grup 3 ile karşılaştırmasında BV / TV oranının istatistiksel olarak Grup 4 'te yüksekliği gözlenmiştir(p=0,002). Grup 2 ile Grup 1 karşılaştırıldığında; Grup 2'nin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek BV / TV oranına sahip olduğu tespit edilmiştir(p=0,032). Sonuç olarak, 8. ve 12.hafta histopatolojik ve radyolojik değerlendirmeler sonucunda CGF eklenen uzun dönem grubun en yüksek kemik iyileşmesine sahip olduğu, kısa dönem CGF eklenen grubun kontrol grubuna göre daha yüksek kemik iyileşmesine sahip olduğu gözlenmiştir. Bu bilgiler ışığında; Masquelet tekniğin CGF ile birleştirilmesinin büyük diyafizer kemik defektlerinde kemik iyileşmesinin arttırılması ve iyileşme süresinin kısaltılması için önemli bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Reconstruction of large diaphyseal defects of long bones is one of the greatest challenges for extremity rescue, regardless of the etiology of bone loss. Masquelet defined a new technique for this problem in large defects. CGF is a concentrated platelet method. It increases ossification by inducing osteoblasts through the growth factors it contains. In our current literature, we could not find any study that showed bone healing by combining CGF with Masquelet technique. In our experimental study, it was aimed to compare the histopathological and radiological results of the effects on bone healing by combining Masquelet technique CGF to be evaluated at 8th and 12th weeks. A total of 28 rabbits were randomized and divided into 4 groups of 7 rabbits per group. Group 1 and Group 3, only treated with Masquelet technique control groups, to be sacrificed at 8 and 12 weeks respectively. Group 2 and Group 4, treated with Masquelet technique + CGF , to be sacrificed at 8 and 12 weeks respectively. The radius bone of the sacrificed rabbits was excised. The new bone tissue was examined histopathologically and radiologically. The results were compared statistically. Histopathologically, the ratio of new bone formation to old bone was evaluated. When Group 4 and Group 3 were compared, bone healing of Group 4 was statistically significant (p = 0.008). No statistically significant difference was found in the comparison of Group 1 and Group 2 (p = 0,153). Bone Volume is the volume of your new bone.A statistically significant difference was observed between Group 3 and Group 4 in terms of new bone volume (p = 0.028).No statistically significant difference was found in the comparison of Group 1 to Group 2 in terms of new bone volume(p = 0,153). Compared with Group 2 and Group 4, the Bone Volume value was significantly higher in Group 4 (p = 0.008). There was no statistically significant difference in new bone volume between Group 3 and Group 1 (p = 0.064). In comparison of Group 4 with Group 3, BV / TV ratio was statistically higher than Group 4 (p = 0.002). When Group 2 and Group 1 were compared; Group 2 had a statistically significant higher BV / TV ratio (p = 0.032) As a result, it was observed that long-term group with CGF had the highest bone healing and group with short-term CGF had higher bone healing than control group at the end of 8th and 12th week histopathological and radiological evaluations. We believe that combining the masquelet technique with CGF is an important method for increasing bone healing in large diaphragmatic bone defects and for shortening the healing period.