Travmatik el yaralanmalı hastalarda immobilizasyon osteoporozunun araştırılması ve el kemik mineral yoğunluğunun kavrama gücü, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
İnvestigation of immobilization osteoporosis in traumatic hand injured patients and examination of hand bone mineral density relationship with grip strength,functionality and life quality
  1. Tez No: 499112
  2. Yazar: BİLGE DÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada travmatik el yaralanmalı hastalarda, immobilizasyon sürecinde el kemik mineral yoğunluğunda sağlıklı gönüllülerle kıyaslandığında değişim olup olmadığını, devam eden takiplerdeki kemik mineral yoğunluğunun durumunu, denervasyonun kemik mineral yoğunluğuna etkisini, dominant ve non-dominant ellerdeki KMY farkını ve de kemik mineral yoğunluğu ile klinik parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya el fleksör ve/veya ekstansör tendon ve tendon yaralanmasına eşlik eden sinir yaralanması sonrası opere edilen ve rehabilitasyon amacıyla polikliniğimize başvuran 18-55 yaşları arasındaki 24 tendon yaralanmalı, 23 tendon+sinir yaralanmalı hasta olmak üzere toplam 47 hasta alındı. Ayrıca 31 tane sağlıklı gönüllü de çalışmaya dahil edildi. Hastalar parmak ucu-distal palmar çizgi mesafesi ölçümü, Semmes Weinstein Monofilaman Testi(SWMT), statik iki nokta diskriminasyon testi, hidrolik jamar dinamometre, pinchmetre, Moberg toplama testi, Duruöz El Fonksiyon Anketi (DEİ), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile değerlendirildi. Hastaların sağlam ve leze el kemik mineral yoğunlukları(KMY) DXA(Dual Energy X-Ray absorptiometry) ile değerlendirildi. Hastaların 4.hafta ve 4.ay kontrolleri yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 31,8 ± 10,7 idi. Gruplar arasında ortalama yaş, cinsiyet dağılımı ve el dominansı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective : In this study, patients with traumatized hand injuries and healthy volunteers are compared about bone mineral density changes during immobilization and density status on follow up, denervation's impact on bone mineral density changes, differences on bone mineral density in dominant and nondominant hands and the relationship between bone mineral density and clinical parameters. Materials and Method: A total of 47 patients were included in our study between ages of 18 and 55 who were referred to our clinic for rehabilitation purposes after being operated on hand flexor and /or extansor tendon only injuries (24 patients) and nerve and tendon injuries together (23 patients). 31 healty volunteers were included in the study. Patients were evaluated with finger pulp and distal palmar crease measurement, Semmes Weinstein Monofilament Test (SWMT), static two-point discrimination test, Jamar hydraulic hand dynamometer, pinchmeter, Moberg pickup test, Duruöz hand function index and Health Assessment Questionaire (HAQ). Patients' bone mineral densities (BMD) of intact and injured hands were assessed by DXA (Dual Energy X-ray absorptiometry). Patients' 4th week and 4th month controls were done. Results: Mean age of the patients was 31,8 ± 10,7 . Findings show that there is not any statistically significant correlation between test groups in terms of mean value of age, gender distribution and hand dominance. (p>0,05). When the dominant hand and nondominant hand bone mineral density values were compared in the healthy control group, the dominant hand bone mineral density values were found to be statistically higher than the nondominant hand.