Aile hekimliği asistanlarının iş doyumu ve eğitim kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine assistants by job satisfaction and training quality
- Tez No: 499113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öÖZET Giriş ve Amaç: İzmir ilinde aile hekimleri asistan hekimlerine yönelik olan bu çalışmada, asistan hekimlerin iş doyumu düzeyi, verilen eğitimden memnuniyeti, yapılan rotasyonların hangilerinin gerekli olduğunu düşündükleri ve ilave olarak hangi rotasyonları yapmanın eğitimlerine katkıda bulunacağını düşündüklerinin sorgulanması planlanmıştır. Ayrıca toplumun aile hekimliği uzmanını diğer aile hekimlerine tercih edip etmediği konusunda ne düşündüklerinin saptanması planlanmıştır. Verilen eğitim sonucu kendilerini mecburi hizmet için yeterli görüp görmediklerinin saptanması; eğitim araştırma, üniversite hastanesi ve SAHU olarak uzmanlık eğitimi alan asistan hekimlerin, bu hususlardaki düşüncelerinde ve iş doyum düzeylerinde anlamlı fark olup olmadığının saptanması planlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2016-2017 eğitim öğretim yılında İzmir il merkezinde bulunan Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinde görev yapmakta olan, İzmir ilinde SAHU eğitimi alan Aile Hekimliği asistan hekimleri üzerinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Literatüre uygun olarak hazırlanan anket form, hekimler tarafından mail aracılığıyla dolduruldu, aynı gün veya takip eden gün içerisinde değerlendirildi. İş doyumunun değerlendirilmesi Minnesota İş Doyum Ölçeği ile yapıldı. Elde edilen verilerin analizinde Ki kare testi, Student t testi, Kolmogorow Smirnow, Tamhane testi ve Anova varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılanların %70,7'si Eğitim ve Araştırma hastanelerinde, %16,3'ü Üniversite Hastanelerinde eğitim göre aile hekimliği asistanlarıdır. %13'ü SAHU olarak eğitim alan aile hekimleridir. Araştırmaya katılanların %48,9'u TUS'ta aile hekimliği branşını ilk tercih olarak seçmiş olup, %51,1'inin aile hekimliği ilk tercihi değildir. Aile Hekimliği asistan hekimi olmaktan memnun olanlar %80,4 iken, memnun olmayanlar %19,6'dır. Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminden memnun olanlar katılımcıların %21,7'sini oluştururken; memnun olmayanlar %31,5, kısmen memnun olanlar ise %46,7'sini oluşturmaktadır. Aile hekimliği uzmanlık eğitiminden memnun olmama sebebi eğitim görülen kuruma göre farklılık göstermektedir (p=0,001). Aile Hekimliği zorunlu rotasyon programında olması gerektiği düşünülen rotasyonlar sorgulandığında dahiliye %94,6 ve pediatri %94,6 ile en çok gerekli görülen branşlar olmuştur. Bunu %91,3 ile kadın doğum ve %91,3 ile dermatoloji takip etmektedir. Diğer branşlara bakıldığında; kardiyoloji %81,5 göğüs hastalıkları %75 kulak burun boğaz %65,2 genel cerrahi %63 enfeksiyon hastalıkları %55,4 nöroloji %54,3 gerekli görülmüş olup erişkin acil %41,3 ile zorunlu olması en az gerekli görülen rotasyon programı olmuştur. Minnesota Genel İş Doyum skor ortalaması 3,25±0,71 olarak saptandı. Minnesota alt ölçeklerinden; İçsel doyum skor ortalaması 3,46±0,81, Dışsal doyum skor ortalaması 2,94±0,67 olarak bulunmuştur. Aile hekimliği asistanlığından memnun olanların genel doyumu, memnun olmayanların genel doyumundan yüksek(p=0,04), içsel doyumu da memnun olmayanların içsel doyumundan yüksektir (p=0,014). Aile hekimliği eğitimine başlama öncesi başka görevlerde bulunma ile genel iş doyumu arasında anlamlı bir fark yoktur(p=0,842).
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: In this study directed to assistant family physicians in the province of İzmir, it was planned to question the level of job satisfaction of the assistant physicians, the satisfaction from the given education, their thoughts about which rotations are necessary and what additional rotations they think will contribute to their education. It is also planned to determine what they think about whether the community prefers family medicine specialists over other family specialists or not. Determination of whether they think the given education is sufficient for compulsory service and if there is a meaningful difference in these aspects and job satisfaction levels of assistant doctors who received specialist training in education research, university hospitals and Contracted Family Medicine Practice (CFMP). Materials and Methods: This study is a cross-sectional study conducted on Family Physician residents who are working in Education Research Hospitals and University Hospitals in İzmir city center and CFMP in 2016-2017 education year. The questionnaire form prepared according to the literature, was filled by the physicians via e-mail and evaluated within the same day or the following day. Assessment of job satisfaction was made with the Minnesota Job Satisfaction Scale. Chi square test, Student t test, Kolmogorow Smirnow, Tamhane test and Anova variance analysis were used in the analysis of the obtained data. Findings: %70,7 of the assistant family physicians who participated in the study were in education and research hospitals and %16,3 were in university hospitals. The remaining %13,0 are family physicians trained as CFMP. While %48,9 of the participants selected family medicine branch as their first choice in TUS, %51,1 did not. %80,4 were satisfied with being family medicine residents, while %19,6 were not satisfied. While those satisfied with the family medicine specialty training accounted for %21,7 of the participants; the dissatisfied accounts to 31.5%, and partially satisfied participants accounts to %46,7. The reason of not being satisfied with family medicine specialist training differs with the institution of education (p=0,001). When the rotations that are thought must be included the Family Medicine mandatory rotation program were questioned, the most important branches were found to be internal medicine with %94,6 and pediatrics with %94,6. This is followed by dermatology with %91,3 and gynecology with %91,3. Looking at other branches; cardiology %81,5, chest diseases %75,0, otorhinolaryngology %65,2, general surgery %63,0, infectious diseases %55,4, neurology %54,3 and adult emergency care rotation was thought to be the least needed rotation program with %41,3. The Minnesota General Job Satisfaction Score average was 3,25±0,71. Minnesota subscales; The internal satisfaction score average was 3,46 ± 0,81, and the external satisfaction score average was 2,94±0,67. The general satisfaction of those who are satisfied with the family medicine assistancy is higher than the general satisfaction of the dissatisfied ones (p = 0.04) and the internal satisfaction is higher than the internal satisfaction of the dissatisfied ones (p=0,014). There is no significant difference between having a job before family medicine training and general job satisfaction (p=0,842).