Çocuk acil serviste uygulanan endotrakeal entübasyonun klinik sonuçları
Clinical results of endotracheal intubation in pediatric emergency department
  1. Tez No: 499111
  2. Yazar: BERNA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Endotrakeal entübasyon (EE), havayolu yönetiminde havayolu açıklığını devam ettirmek için hastanın trakeasına endotrakeal tüpün yerleştirilmesidir. Yaşamı ciddi tehdit altında olan hastalarda uygulanır. Bu çalışmada, çocuk acil servisinde EE yapılmış hastaların klinik sonuçlarını etkileyen parametrelerin saptanması amaçlanmıştır. SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Yandal Eğitim Kliniği'nde 2010-2016 yılları arasında EE yapılmış çocuk olguların demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri geriye dönük olarak değerlendirildi. Olguların taburcu olurken klinik durumları Glaskow Outcome Score'na (GOS) göre skorlandı (1: ölüm; 2: bitkisel hayat; 3: şiddetli sakatlık; 4: hafif sakatlık; 5: iyi klinik sonuç). Ayrıca, GOS sonucu 1-2 olanlar“kötü sonuç”ve 3-5 olanlar ise“iyi sonuç”olarak gruplandırıldı. Toplam 99 olgu (ortanca yaş: 17 ay; 25-75 persentil: 8-68 ay; %54,5 erkek, %45,5 kız) çalışmaya dahil edildi. 54 (%54,5) olgunun altt yatan kronik hastalığı vardı. Etiyolojide en sık nedenler şok (28 hasta), solunum yetmezliği (24 hasta), travma (20 hasta) ve status epileptikustu (16 hasta). Olguların 50'si (%50,5) kaybedildi. 63 (%63,6) olgu“kötü sonuç”olarak kategorize edildi. Ölen ve yaşayan olgular karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, etiyoloji, altta yatan kronik hastalık, EE zamanı (mesai içi / mesai dışı) ve saat dilimleri (08.00-17.00 / 17.00-24.00 / 24.00 – 08.00) açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Endotracheal intubation (EE) is the insertion of an endotracheal tube into the patient's trachea to maintain airway clearance in airway management. It is applied to patients whose life is seriously threatened. In this study, it was aimed to determine the parameters affecting the clinical outcomes of patients with EE in pediatric emergency department. Demographic, clinical and laboratory parameters of children with EE between 2010-2016 were evaluated retrospectively in SBÜ İzmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Emergency Department Training Clinic. Clinical status of discharged caseswerescored according to Glaskow Outcome Score (GOS) (1: death, 2: vegetative life, 3: severe disability, 4: mild disability, 5: good clinical outcome). Also, those with GOS outcome 1-2 were classified as“poor outcome”and those with 3-5 as“good outcome”. A total of 99 cases (median age: 17 months, 25-75 percentile: 8-68 months; 54.5% male, 45.5% female) were included in the study. 54 (54.5%) patients had underlying chronic disease. The most common causes were shock (28 patients), respiratory failure (24 patients), trauma (20 patients) and status epilepticus (16 patients). 50 cases (50.5%) were lost. 63 (63.6%) cases were categorized as“poor outcome”. There was no difference in terms of age, sex, etiology, underlying chronic disease, EE time (day schift /night schift) and time zones (08.00-17.00 / 17.00-24.00 / 24.00 - 08.00).