Primer enurezis nokturna tanısı almış 6-10 yaş arasındaki çocukların nöropsikolojik gelişimin değerlendirilmesi
Evaluation of neuropsychological development children who are primary nocturnal enuresi̇s between 6-10 age
  1. Tez No: 499120
  2. Yazar: AYBEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç Primer enurezis nokturna (PEN), altta yatan üriner veya nörolojik bir problem olmadan 5 yaşından sonra görülen ve gece olan istemsiz idrar kaçırmaya verilen isim-dir. Primer enurezis nokturnanın etyolojisi tam olarak açıklanamamış olmakla beraber pek çok nedenin bu durumu oluşturduğu düşünülmektedir. Etyololojide genetik fak-törler, antidiüretik hormon salınımı bozukluğu, mesane fonksiyon bozukluğu, uyku problemleri, maturasyonda gecikme, psikolojik problemler gibi pek çok farklı neden suçlanmaktadır. Bizde bu çalışmada, PEN tanısı alan çocuklar ile tamamen sağlıklı olan çocukları nöropsikolojik gelişim yönünden kıyaslayarak etyolojiyi açıklamaya yardımcı olmayı amaçladık. Materyal method Hastanemiz çocuk polikliniğine başvuran ve PEN tanısı almış olan 30 çocuk ile tamamen sağlıklı olarak rutin kntrole gelen 30 çocuk çalışmaya dahil edildi. Her iki gruba çocuk psikoloğu tarafından Wisc-R zeka testi ile Bender Gestalt Görsel Mo-tor Algılama testi uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 15.0 kullanıldı. Bulgular Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet yönünden anlamlı farklık yoktu (p> 0.05). Her iki grup arasında toplam IQ ve sözel IQ yönünden anlamlı farklılık bulun-madı (p>0.05). Yine her iki grup arasında Bender Gestalt Görsel Motor Algılama testi yönünden de anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Performans IQ yönünden PEN olanlarda anlamlı bir şekilde gerilik tespit edildi (p:0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Primary nocturnal enuresis (PNE), is a condition that involves involuntary nighttime bed-wetting after the age of 5 years that cannot be described as originating from a urinary or neurological disorder. The etiology of this disorder is not fully un-derstood, but multifactorial factors have been blamed for PNE, including genetic factors, disrupted secretion of antidiuretic hormones, impaired bladder function, sleep problems, maturational delays in the central nervous system, and behavioral and psycho-logical problems. In this study, we aimed to help explain etiology by comparing the children with enuresis and those who are totally healthy of neuropsychological development. Materials and Methods The study included 30 children with PNE who applied to our hospital and 30 children who were completely healthy and had a routine checkup. Childhood psy-chologists applied Wisc-R intelligence test and Bender Gestalt Visual Motor Detec-tion test both of them. SPSS 15.0 was used in the analysis of the data. Results There was no significant difference between the two groups of age and gen-der (p>0.05). There was no significant difference between the two groups of total IQ and verbal IQ (p>0.05). There was also no significant difference between the two groups of Bender Gestalt Visual Motor Detection test (p>0.05). Children with PNE's performance IQ was significantly retarded (p:0.001).