Hyaluronik asit enjeksiyon larengoplastinin uzun dönem sonuçları
The long term results of hyaluronic acid injection laryngoplasty
- Tez No: 499131
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Literatürde tek taraflı vokal kord paralizilerinde ve parsiyel larenjektomi sonrası yapılan HA enjeksiyonun uzun dönemde ses ve yutma fonkiyonları üzerine etkisini gösteren çalişmaların tatmin edici nicelikte olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada HA enjeksiyonun uzun dönemde etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2013-2015 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda HA enjeksiyonu yapılan 57 hasta dahil edilmiştir. Tek Taraflı Vokal Kord Paralizileri (TVKP) nedeniyle HA enjeksiyonu yapılan 18 erkek(%45) ve 22 kadın(%55) hasta olmak üzere toplam 40 hastanın (Grup 1) ve Parsiyel larenjektomli vakalara (Grup 2) HA enjeksiyonu yapılan 4 kadın(%23,5),13 erkek(%76,4) olmak üzere toplam 17 hastanın 2 yıllık sonuçları incelenmiştir. Bulgular: TVKP hastalarda(Grup 1) Postop 1.ay, 6.ay ve 24.ay Jitter(%),Shimmer(%) ve NHR değerleri preop döneme göre anlamlı (p ˂ 0.05) düşüş göstermiştir. Postop 24.ay Jitter(%) değeri postop 6.aya göre anlamlı (p ˂ 0.05) artış göstermiştir. Postop 24.ay Shimmer(%) postop 6.aya göre değerlerde yükselme görülmüş ancak istatiksel anlamlı ( p > 0.05) değişim göstermemiştir. Postop 1.ay, 6.ay ve 24.ay F0 değerleri preop döneme göre anlamlı ( p ˂ 0.05) artış göstermiştir. Parsiyel larenjektomili hastalarda(Grup 2) enjeksiyon sonrası postop 1.ay ,6 .ay ve 24 .ay Jitter(%),Shimmer(%) değerleri preop döneme göre anlamlı ( p ˂ 0.05) düşüş göstermiştir. Postop 24.ay Jitter(%) değeri postop 6.aya göre anlamlı ( p ˂ 0.05) artış göstermiştir. Postop 24.ay Shimmer(%) değeri postop 6.aya göre anlamlı ( p > 0.05) değişim göstermemiştir. Sonuç: Bu çalışmada elde ettiğimiz veriler ışığında TVKP ve Parsiyel larenjektomili hastalarında HA enjeksiyonun uzun dönem de (2 yıl) ses ve yutma fonkiyonları üzerine etkinliğinin olumlu sonuçlarının devam ettiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Literature finding are lack of information about the long term results of hyaluronic acid injection and its impact on voice and swallowing on the patients with unilateral vocal cord paralysis and partial laryngectomy. The aim of this study is to investigate the long term results of HA injection. Material and Method: 57 patients who were treated w,th HA injection between 2013-2015 at I. U. Cerrahpaşa Medical Faculty ENT Department were included in this study. The second year results of HA injections of 18 male (45%), 22 female (55%) total 40 patients with unilateral vocal cord paralysis (UVCP) [Group 1] and 13 male (76,4%), 4 female (23%), total 17 patients who underwent partial laryngectomy [Group 2] were reviewed. Results: Postoperative 1.month, 6.month and 24.month's Jitter(%), Shimmer (%) and NHR results of group 1 patients, who had UVCP, were decreased statistically significantly (p0.05). Postoperative 1.month, 6.month and 24.month's F0 values were increased statistically significantly (p0.05) compared to preoperative results.. Conclusion: The results of this study showed that the positive results of the UVCP and partial laryngectomy patients on the voice and swallowing functions of the HA injection in the long term (2 years) were maintained.