Ficus carica ekstraktının insan kolon kanser hücre hatlarında proliferasyon ve invazyon üzerine etkileri
Effects of ficus carica extraction on proliferation and invasion in human colon cancer cell lines
- Tez No: 499179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kolorektal kanser; kalın bağırsak ve rektumda görülen malign oluşumlardır. Kolorektal kanser dünyada erkeklerde ve kadınlarda görülen kanser kaynaklı ölümlerde 3. sırada yer almaktadır. Günümüzde kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının çoğu kanser hücrelerine karşı seçici olmayan ve genellikle normal hücrelerde de toksisiteye sebep olan kimyasal maddelerin kombinasyonudur. İlaç direnci ve yüksek oranda hastalığın nüksetmesi mevcut kullanılan kemoterapi ilaçların çoğuyla ilişkilidir. Kullanılan doğal ilaçlar (besinler) kanser önleme ve tedavide alternatif bir metod olarak kullanılabileceği ileri sürülmektedir. Sindirim sistemi devamlı olarak besinlere maruz kalmaktadır, bu yüzden besinler bağırsak kanserlerinin önlenmesi ve tedavisinde anahtar role sahiptir. Ficus carica ve incir çekirdeği yağının antioksidan, anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-mikrobiyal ve anti-kanser etkiye sahip olduğunu bilinmektedir. Ficus carica'nın ve incir çekirdeği yağının, HT-29 ve DLD-1 insan kolorektal kanser hücre hatları ve PNT1A fibroblast hücre hattı üzerindeki anti-proliferatif, invaziv özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; Akseki/Antalya bölgesinden toplatılan olan ham ve olgun Ficus carica meyveleri liyofilize edilerek ayrı ayrı metanol ve suda ekstraksiyonları elde edildi. Ekstraktların ve incir çekirdeği yağının HT-29, DLD-1 ve PNT1A hücre hatlarının proliferasyonuna etkisi araştırıldı ve“Alamar Blue yöntemi”ile IC50 değerleri belirlenmiştir. Ficus carica'nın tüm ekstraksiyonlarının ve incir çekirdeği yağının HT-29 ve DLD-1 kanser hücre hatlarının invazyon potansiyelleri üzerindeki etkileri“Matrigel Invasion Assay”ile incelendi. Sonuç olarak, su-ham, metanol-ham ekstraktları HT-29 hücresi üzerinde, su-ham, metanol-ham ve metanol-olgun ekstraktları ise DLD-1 ve PNT1A hücreleri üzerinde anti-proliferatif etki göstermemiştir. HT-29 hücre hattının proliferasyonu üzerindeki su-olgun, metanol-olgun ekstraktlarının ve incir çekirdeği yağının IC50 değeri sırasıyla 1.5, 1.75 ve 57 mg/mL olarak hesaplanmıştır. DLD-1 hücre hattının proliferasyonu üzerindeki su-olgun ekstraktı ve incir çekirdeği yağının IC50 değeri sırasıyla 6.6 ve 32.16 mg/mL iken PNT1A için bu değerler 17.37 ve 96.6 mg/mL olarak hesaplanmıştır. Su-olgun ve incir çekirdeği yağı HT-29 hücresi üzerinde sırasıyla 2.13-katlık invaziv ve 1.3-katlık anti-invaziv bir etkiye sahiptir. Su-olgun ve incir çekirdeği yağı DLD-1 hücrelerinin invazyon potansiyelini sırasıyla %30 ve %16 oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a disease in which malignant cells form in the tissues of the colon and rectum. Colorectal cancer is the third leading cause of cancer death in both men and women in the world. Currently, most chemotherapeutic agents used in cancer therapy are combinations of chemical substances, which are not selective toward cancer cells and usually induce toxicity in normal cells as well. Drug resistance and high rates of disease recurrence are associated with many of the currently-used drugs. Therefore, using natural medicines as an alternative method in the prevention of cancer has been proposed. Gastrointestinal system is exposed to foods continuously, thereby foods are the important role in the prevention and treatment of colorectal cancer. It is known that Ficus carica and fig-seed oil have antioxidant, anti-inflammatory, anti-allergic, antimicrobial, anti-cancer effects. The aim of this study was to investigate the effect of Ficus carica and fig seed oil on the anti-proliferative and invasive properties of HT-29 and DLD-1 colorectal cancer cell lines and PNT1A fibroblast cell line. Within this aim; after raw and ripe Ficus carica that were collected from Akseki/Antalya during harvest season were lyophilized, they were extracted into methanol and water separately. It was searched the effect of extractions and fig-seed oil on the proliferation of HT-29, DLD-1 and PNT1A and IC50 values were determined by“Alamar Blue Assay”. The effect of extractions and fig-seed oil on the invasive potential of HT-29 and DLD-1 cancer cell lines was analyzed with“Matrigel Invasion Assay”. At the end, water-raw, methanol-raw extractions on HT-29, water-raw, methanol-raw and methanol-ripe extractions on DLD-1 and PNT1A didn't show anti- proliferative effect. The IC50 values of water-ripe, methanol-ripe and fig-seed oil on HT-29 proliferation was determined as 1.5, 1.75 ve 57 mg/mL. While the IC50 values of water-ripe and fig-seed oil on DLD-1 proliferation were found as 6.6 ve 32.16 mg/mL, for PNT1A as 17.37 ve 96.6 mg/mL, respectively. Water-ripe and fig-seed oil showed 2.13-fold invasive and 1.3-fold anti-invasive effect on HT-29 cells. Water-ripe and fig-seed oil decreased the invasive potentials of DLD-1 cells at the rates of 30% and 16%, respectively.