Hyolaryngeal kompleks anatomisi ve pozisyonel değişiminin çok kesitli bilgisayarlı tomografi görüntülerinde incelenmesi
Hyolaryngeal complex anatomy and positional change investigation of multisection computed tomography images
  1. Tez No: 499178
  2. Yazar: NESLİHAN ALTUNTAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, hyolaryngeal kompleks'i oluşturan yapıların morfometrik ve morfolojik özelliklerinin yaşa ve cinsiyete göre farkılıklarının araştırılması amaçlandı. Çalışma radyolojik görüntüleme yöntemi elde edilen verilerinin retrospektif olarak taranması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veriler 2014-2017 yılları arasında Selçuk Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Multidetektör Computerize Tomografi (MDCT) ile servikal bölgeden çekilmiş görüntülerin taranmasını sonucunda; toplam 201 (74 kadın, 127 erkek) sagital görüntülerde gerçekleştirildi. Çalışma kapsamındaki MDCT görüntülerinde; sagittal planda cart. thyroidea ile spina nasalis posterior arası vertikal uzaklık (LPV), os hyoideum ile spina nasalis posterior arası vertikal uzaklık (HPV), epiglottis kökü (vallecula) ile spina nasalis posterior arası vertikal uzaklık (EPV), dudakları birleştiren teğetsel çizgi ile posterior pharyngeal duvar arasındaki horizontal düzlemdeki mesafe (VTH), Plica vocalis ile spina nasalis posterior arası vertikal uzaklık (VTV), Plica vocalis ile spina nasalis posterior arası vertikal uzaklığın'ın dudakları birleştiren teğetsel çizgi ile posterior pharyngeal duvar arasındaki horizontal düzlemdeki mesafe'ye olan oranı (VTV/VTH), os hyoideum ile vallecula epiglottica arasındaki mesafe (HPV-EPV), epiglottis uzunluğu (EU), ses yolu uzunluğu (VTL), os hyoideum'un vertebra seviyesi belirlendi. HLC'yi oluşturan oluşumlardan bazıları olan EPV, HPV, VTV ve LPV cinsiyet ve yaş gruplarına göre incelendi. Aşağıdan yukarıya sırasıyla; cart. thyroidea, plica vocalis, os hyoideum ve vallecula epiglottica seviyesi olarak sıralandığı bulundu. Buna göre tüm vakalarda, kadınlarda ve erkeklerde bu sıralamanın değişmediği sadece erkeklerde tüm parametrelerde mesafe ortalamasının daha büyük olduğu tespit edildi. Tüm vakalarda yaş ile HLC'in pozisyonal aşağıya doğru yer değiştirdiği belirlendi. Tüm vakalarda yaşa bağlı epiglottis uzunluğu 22 yaş ile 59 yaş aralığında anlamsız olarak arttığını, 60 yaş ve üstünde yaş ile ilişkili olarak anlamlı şekilde arttığı bulundu. Tüm vakalarda ve erkeklerde VTV mesafesinde her yaş grubunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. HPV mesafesinin tüm vakalarda, kadınlarda ve erkeklerde yaş gruplarında anlamlı pozisyonal iniş bulundu. Kadınlarda 50 yaş üstü, erkeklerde ise 70 yaş üstünde anlamlı mesafe artış tespit edildi. Vallecula epiglottica'nın seviyesi, 70 yaş üstü kadınların tüm yaş grupları ile arasında anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the morphometric and morphological characteristics of the hyolaryngeal complexes according to age and sex. The study was carried out retrospectively by scanning radiological imaging. The date of the study is the time to scan images taken from the cervical region by multidetector computed tomography (MDCT) in the Department of Radiology of the Selcuk University Medical Faculty between 2014-2017; a total of 201 (74 female, 127 male) sagittal images were performed. In MDCT images; spinal nasalis posterior inter-vertical distance (LPV), os hyoideum with spina nasalis posterior inter-vertical distance (HPV), epiglottis root (vallecula) with spinal nasalis posterior interdus vertical distance (EPV) with sagittal plane larynx, posterior pharyngeal spinal nasalis posterior interdus vertical distance with the plica vocalis (VTV), plica vocalis and spinal nasalis posterior interdus vertical distance between the tangential line connecting the lips and the posterior pharyngeal wall in the horizontal plane (VTV / VTH), os hyoidem with vallecula (HPV-EPV), epiglottis length (VTL), and vertebral levels of os hyoideum were determined. EPV, HPV, VTV and LPV constituting HLC are analyzed according to gender and age groups. From top to bottom, respectively; cart. thyroidea, plica vocalis, os hyoideum and vallecula epiglottica. According to this, in all the individuals, not only in women and men, but in males, the averages were bigger according to all parameters. A plan in which HLC is shown positively by age in all individuals. After examining the statistics; it was found that the age-related epiglottis length increased significantly between 22 and 59 years of age in all the subjects, significantly related to the age of 60 years and over. Significant differences were found in all age groups of VTV distance in all individuals and males. There was a significant positional shift of HPV distance in all individuals, in women and in men in age groups. Significant distance increase was found in females over 50 years and in males over 70 years. The level of vallecula epiglottica was significantly different from all age groups of women over 70 years of age.