Atlarda rhodococcus equi'nin serolojik teşhisi için r. equi vap a proteininden ELISA kiti geliştirilmesi
The development of ELISA kit from rhodococcus equi vap A protein for serological diagnosis of R. equi in horses
  1. Tez No: 499192
  2. Yazar: SEYYİDE MERVE TEMİMHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Rhodococcus equi 1-6 aylık taylarda prulent granülomatöz pnömoniye neden olan fakültatif hücre içi bir patojendir. R. equi taylarda ciddi ekonomik kayıplara sebep olamsından dolayı teşhisi önemli olmaktadır. Bu çalışmada, R. equi'nin Vap A proteini kullanılarak bir ELISA kiti geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amaçlandı. R.equi suşundan Vap A proteini pürifiye edildi. Vap A ile mikropleytler kaplandı, ELISA kiti ve protokolü hazırlandı. Bakteri+VapA+Montanid IMS 3012 aşısı ile 3 kez aşılanan kısrakların serum örnekleri hazırlanan ELISA kiti ile test edildi. Aşılamalar ve doğum sonrası alınan serum örneklerinde ELISA ile OD değerlerinin oldukça yüksek olduğu tespit edildi. Kontrol grubu ile karşılaştığında; aşılanan kısrakların serum örneklerinin OD değerinin daha yüksek ve anlamlı olduğu gözlendi. Sonuç olarak, antijen olarak Vap A proteini kullanılarak hazırlanan ELISA kitinin; R. equi hücre+Vap A aşısı ile aşılanan kısrakların serum örneklerinde Vap A antikorlarının belirlenmesinde uygun ve yeterli olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Rhodococcus equi is a facultative intracellular pathogen that causes purulent granulomatous pneumonia at 1-6 months of age. R. equi is important because it causes serious economic loss in the foals. In this study, it was aimed to develop and evaluate an ELISA kit using R. equi Vap A protein. The Vap A protein was purified from R. equi S1 2002 strain. Microplate coated with Vap A, ELISA kit and protocol were prepared. Serum samples of mares vaccinated 3 times with Bacteria + VapA + Montanid IMS 3012 vaccine were tested by ELISA kit prepared. In the vaccination and postnatal serum, the OD values were found to be very high by ELISA. When compared with the control group; it was observed that the OD value of the serum samples of the vaccinated mares were higher and more significant. As a result, ELISA kit prepared using Vapa protein as antigen; it was concluded that mares vaccinated with R. equi whole cell + Vap A vaccine were suitable and adequate in the detection of Vap A antibodies in serum samples.