TAE-BO ve pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effects of TAE-BO and pilates exercises on physical fitness parameters
- Tez No: 499217
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı, genç kadınlara 8 hafta süre ile uygulanan tae-bo ve pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk parametrelerine etkilerini belirlemektir. Çalışma 18-25 yaşları arasında olan 47 sağlıklı sedanter kadının gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar rastgele yöntemle pilates grubu (n=11, yaş=21,30±1,33 yıl, BKI=21,89±3,63 kg/m2), tae-bo grubu (n=10, BKI=23,99±4,05 kg/m2), P+T grubu (n=13, BKI=22,85±3,42 kg/m2) ve kontrol grubu (n=13, BKI=22,41±3,62 kg/m2) olacak şekilde dörde ayrılmıştır. Program süresince katılımcılara herhangi bir diyet programı verilmeyip günlük beslenme alışkanlıklarına devam etmeleri istenmiştir. Antrenman gruplarına 8 hafta süre ile haftada 3 gün 45-60 dk'lık tae-bo, pilates, ve P+T egzersizleri uygulatılmıştır. Tae-bo grubuna egzersizler 130-140 bpm'lik müzikler eşliğinde yaptırılmıştır. Katılımcıların egzersiz öncesi ve sonrası vücut kompozisyonu, mekik, izokinetik kuvvet (60 ve 180°/s), aerobik ve anaerobik güç, 30 m. sprint ve esneklik değerleri ölçülmüştür. İstatistiksel analiz SPSS 15.0 paket programında yapılmış ve grupların ön-son test ilişkili ölçümlerinin karşılaştırmasında paired sample t testi, gruplar arası karşılaştırma da ise karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Bonferroni çoklu karşılaştırma ile de farkın hangi gruplar arasında olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda P+T grubunun vücut ağırlığı ve BKI değerlerinde anlamlı azalma, pilates ve pilates+taebo gruplarının yağsız vücut ağırlığı ve dikey sıçrama ortalamalarında ise anlamlı artış görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the effects of tae-bo and pilates exercises, which were performed by young women for a period of 8 weeks, on various physical fitness levels. The study was performed with the voluntary participation of 47 healthy, sedentary women between 18-25 years old. The participants were randomly divided into four groups, which are pilates group (n = 11, age =21,30 ± 1,33 years, BMI =21,89 ± 3,63 kg/m2), tae-bo group (n = 10, BMI =23,99 ± 4,05 kg/m2), P+T group (n = 13, BMI =22,85 ± 3,42 kg/m2) and control group (n = 13, BMI =22,41 ± 3,62 kg/m2). Throughout the program, the participants were not given any dietary programs and were asked to continue their daily diet. Training groups were assigned 45-60 minutes of tae-bo, pilates and P+T exercises 3 days a week for 8 weeks. The exercises of the tae-bo group were carried out with music at 130-140 bpm. Participants' body composition before and after exercise, sit-up, isokinetic strength (60 and 180°/s), aerobic and anaerobic power, 30 m. sprint and flexibility values were measured. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 package program, paired sample t test was used for comparison of pre-post test related measures of the groups, and Two-Way ANOVA for Mixed Measures was used for comparison between groups. With Bonferroni multiple comparison, it is also determined between which groups the differences are. At the end of the study, significant decrease was detected in the body mass and BMI values of the pilates+tae-bo group, and significant increase was detected in the lean body weight and vertical jump averages of the P+T group (p0,05).