Adölesan dönem çocuklarda 12 haftalık farklı yüzme teknik antrenmanlarının bazı motor beceriler üzerine etkisi
The influence of 12 week different swimming technical training on adolescents in some motor skills
- Tez No: 499222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Araştırma; adölesan dönem çocuklarda 12 haftalık 4 farklı teknik (Serbest, Sırtüstü, Kurbağalama, Kelebek) yüzme antrenmanlarının bazı motor beceriler üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma; yaş ortalamaları 12,00±1,06 olan Serbest teknik grubu (SEG,n:8), 11,50±1,41 olan Sırt üstü grup (SÜG,n:8), 11,75±0,88 olan Kurbağalama grubu (KUG,n:8) ve 11,62±1,18 olan Kelebek teknik grubu (KEG,n:8) toplamda 32 gönüllü sporcu 4 gruba ayrılarak araştırmaya iştirak etmiştir. Her sporcu ait olduğu grubun yüzme tekniğini 12x4 hafta boyunca maximal şiddette 5x25 m yüzdürülmüş ve setler arası tam dinlenme ilkesi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bütün deneklere 12 hafta öncesi ve sonrası belirtilen testler yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizlerinin yapılmasında SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Deneklerin ön-test ve son-test değerlerinin karşılaştırılmasında Nonparametric testlerden olan Wilcoxon Signed-Ranks test, gruplar arası farklılığın belirlenmesinde Kuruskal-Wallis testi kullanıldı. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesinde ise Mann-Whitney U testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out with the aim of examining the effects of swimming training of 4 different styles (Free, Backstroke, Breaststroke, and Butterfly) for 12 weeks in adolescent children regarding some motor skills. 32 volunteer athletes divided in 4 groups participated in the study; Freestyle group (FSG, n: 8) with a mean age of 12,00 ± 1,06, Backstroke group with 11,50 ± 1,41 (BSG, n: 8) and Breaststroke group 11,75 ± 0,88 (BRSG, n: 8) and Butterfly group 11,62 ± 1,18 (BG, n: 8). The swimming technique of each athlete's swimming group was floated 5x25 m maximal for 12x4 weeks and between sets full resting principle was applied. Pretest and posttest are applied to all subjects participating in the study. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis of the obtained data. The Wilcoxon Signed-Ranks test, which was a nonparametric test, was used to compare pretest and posttest values of the subjects, and the Kruskal-Wallis test was performed to determine the difference between the groups. The Mann-Whitney U test was used to determine which group was causing the difference.