Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Iraq and level of aggression in Turkey college students
  1. Tez No: 499221
  2. Yazar: AHMED SAMI HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma, Irak ve Türkiye'de öğrenim gören gönüllü üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Irak Kerkük ve Erbil Üniversitesi, Türkiye'de ise Selçuk, Niğde, Aksaray Üniversitelerinde öğrenim gören toplam 1000 üniversite öğrencisi katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan 1000 kişinin 513'ü erkek, 487'si ise kadınlardan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında ise öncelikle verilerin tanılayıcı istatistikleri yapılmış, homojenlik için Kolmogorov–Smirnov testi, ikili karşılaştırmalarda Independent t test, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anowa, farklılığın kaynağının tespitinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Ölçeğin tamamı için Cronbach's Alpha değeri .84 olarak tespit edilmiş, Bu çalışma için anlamlılık seviyesi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Irak ve Türkiye'de öğrenim gören üniversiteli öğrencilerin saldırganlık alt boyutları yaş aralığı, aylık gelir düzeyi, milliyet, barınma yeri, medeni durum, sportif aktivite durumu gibi bağımsız değişkenler ışığında değerlendirilirmiş ve bazı bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre milliyet değişkenine göre Türk öğrencilerin tüm alt boyutlardaki saldırganlık ortalamalarının Iraklı öğrencilerin ortalamalarından yüksek olduğu anlaşılmıştır. Sınıf düzeyine göre genel olarak atılganlık boyutunda anlamlı bir farklılık görülmezken, diğer boyutlarda istatistikî olarak anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan tüm yaş aralıklarında yıkıcı saldırganlık, edilgen saldırganlık ve genel saldırganlık boyutlarına bakıldığında Türk öğrencilerin ortalamalarının Iraklı öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak çeşitli değişkenlere göre Türk öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin Iraklı öğrencilerden yüksek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of aggression in Iraq and Turkey college students. Working, studying in Iraq and Turkey was carried out by volunteer university students. Operation Iraqi Kirkuk and Erbil University, in Turkey Selcuk, Nigde, Aksaray University has participated in a total of 1,000 studying in university students. Of the 1000 people who participated in the survey, 513 were male and 487 were female. For the collection of the research data, the diagnostic statistics of the data were first made, Kolmogorov-Smirnov test for homogeneity, Independent t test for binary comparisons, One-Way Anowa for multiple comparisons and Tukey HSD test for determination of difference source were used. The Cronbach's Alpha value for all of the scales was .84. The level of significance for this study was accepted as 0.05. Of college students studying in Turkey and Iraq aggression subscales age range, income level, nationality, shelter, marital status, it assessed in the light of arguments such as sporting activity status and some evidence was obtained. According to findings, according to the nationality variable, it was understood that the average aggression of Turkish students in all sub dimensions was higher than the average of Iraqi students. While there was no significant difference in assertiveness dimension according to class level, it was determined that there was a statistically significant difference in other dimensions. On the other hand, when we look at the dimensions of destructive aggression, passive aggression and general aggression at all ages, Turkish students are found to have a higher average than Iraqi students. In general, it is understood that the level of aggression of Turkish students is higher than that of Iraqi students according to various variables.