Sıçanlarda deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında resveratrol uygulamasının lipid peroksidasyona etkisi
Effect of resveratrol application on lipid peroxidation in experimental renal ischemia-reperfusion injury in rats
- Tez No: 499223
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Resveratrolün etkileri kardiyovasküler, nöronal, antineoplastik yanıtlar da dâhil, nefron koruyucu bir yelpaze arasında değişir. Bu çalışmanın amacı da, sıçanlarda deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında resveratrol uygulamasının lipid peroksidasyonunu nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar-Albino cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. Toplam 48 adet sıçan kullanılan araştırmada hayvanlar 5 gruba ayrıldı. 1.Sham-Kontrol (n=8), 2.Renal İskemi grubu (n=10), 3.Renal İskemi + Reperfüzyon Grubu (n=10), 4.Resveratrol + Renal İskemi Grubu (n=10), 5.Resveratrol + Renal İskemi+ Reperfüzyon Grubu (I/R) (n=10). Bütün hayvanlar genel anestezi uygulandı (50mg/kg ketamin intramüsküler). Grup 1'i oluşturan hayvanların böbrek alanları cerrahi olarak açılıp kapatılmıştır. Grup 2 ve 4'ü oluşturan hayvanların sol böbreklerine 60 dakika süreyle iskemi uygulanmıştır. Grup 3 ve 5'i oluşturan hayvanlara ise 60 dakika iskemiyi takiben aynı süreyle böbrek dokuları reperfüze edilmiştir. Grup 3 ve 5'i oluşturan hayvanlara 3 hafta süreyle 60 mg/kg/gün dozunda resveratrol uygulanmıştır. Üç hafta süren uygulamaların bitiminde sabah 09.00-10.00 saatleri arasında dekapite edilen hayvanlardan kan ve iskemik böbrek doku örnekleri alınarak, plazma-böbrek MDA ve eritrosit-böbrek GSH düzeylerinin yanı sıra böbrek dokusundaki histolojik değişiklikler tayin edildi.
Özet (Çeviri)
The impact of resveratrol ranges from nephron-protective spectrum, including cardiovascular, neuronal, and antineoplastic responses. The purpose of this study was to investigate how resveratrol administration in rats affected experimental lipid peroxidation in renal ischemia-reperfusion injury. This study was conducted at the same center on Wistar-Albino adult male rats obtained from Necmettin Erbakan University Experimental Medicine Research and Application Center. The study protocol was approved by the ethics committee of the same center. A total of 48 rats were used and the animals were divided into 5 groups. 1.Sham-Control (n = 8), 2.Renal Ischemia Group (n = 10), 3.Renal Ischemia + Reperfusion Group (n = 10), 4.Resveratrol + Renal Ischemia Group (n = 10), 5.Resveratrol + Renal Ischemia + Reperfusion Group (I / R) (n = 10). All animals were under general anesthesia. (50 mg / kg ketamine intramuscular). The kidney areas of the animals forming Group 1 were surgically opened and closed. Groups 2 and 4 were subjected to ischemia for 60 minutes in the left kidneys of the animals. Group 3 and 5 animals were reperfused with kidney tissues for 60 minutes following ischemia resveratrol at a dose of 60 mg / kg / day for 3 weeks was applied on the animals constituting Group 3 and 5. Blood and ischemic kidney tissue specimens were collected from decapitated animals between the hours of 09:00 and 10:00 in the morning at the end of three weeks of application and plasma-kidney MDA and erythrocyte-kidney GSH levels as well as histological changes in kidney tissue were determined.