Meme kanseri cerrahisi sonrası lenfödem gelişen ve gelişmeyen kadınların üst ekstremite fonksiyonu, spinal stabilite ve solunum fonksiyonlarının incelenmesi
Examining of upper extremity function, spinal stability and respiratory function in women with and without lymphedema after breast cancer surgery
  1. Tez No: 499229
  2. Yazar: MAHMUT SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri cerrahisi sonrası lenfödemli ve latent (lenfödemi olmayan) kadınların üst ekstremite fonksiyonları, spinal stabiliteleri ve solunum fonksiyonlarının incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya meme kanseri cerrahisi geçiren lenfödemli 27, latent 29 toplamda 56 kadın hasta ile 29 sağlıklı kadın dahildi. Bireylerin üst ekstremite fonksiyonları Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi Kısa Formu ve Minnesota Manuel Beceriklilik Testi ile, solunum fonksiyonları spirometri ile, spinal stabiliteleri Spinal Mouse ile, dengeleri Biodex Denge Sistemi ile, postürleri New York Postür Analizi Yöntemi (NPAY) ile, yaşam kaliteleri Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yasam Kalitesi Anketi ve Nottingham Sağlık Profili ile, lenfödem şiddeti çevre ölçüm yöntemi ile ekstremite hacmi hesaplanarak belirlendi. Denge parametreleri gruplar arası karşılaştırıldığında postüral stabilite değerleri lenfödemli grupta daha kötü iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the upper limb function, spinal stability and pulmonary function in women with and without lymphedema after breast cancer surgery. Therefore, 27 women with lymphedema, 29 without lymphedema in total 56 patients and 29 healthy women were included in the study. Upper limb function of individuals were evaluated with Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Score and Minnesota Manual Dexterity Test, pulmonary function by spirometry, spinal stability by Spinal Mouse, balance by Biodex Balance System, posture by New York Posture Rating Chart (NPRC), quality of life by European Organization for Research and Treatment of Cancer Core QoL Questionnaire and Nottingham Health Profile, and the limb edema severity was evaluated with limb volume calculated by manual circumference measurement. When balance parameters were compared between groups, postural stability were worse in the lymphedema group (p0.05).