Soğuk ortamda çalışma süresinin kas iskelet sistemi üzerine etkisi
Effect of working time in cold environment on musculoskeletal system
  1. Tez No: 499230
  2. Yazar: YASİN DEVRAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, soğuk ortamda çalışanlarda çalışma yıllarının ve günlük çalışma saatlerinin, karpal tünel sendromu (KTS) ile fibromiyalji (FM) sendromu semptomları ve kas iskelet sistemi üzerine etkilerini ortaya çıkarmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 36,9 yıl olan 568 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra bireylere Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi, İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu, Yeniden Gözden Geçirilmiş Fibromiyalji Etki Anketi (YFEA) ve ACR 2010-2011 Fibromiyalji Tanı Kriterleri 2016 Revizyonu değerlendirmeleri bir kez uygulanmıştır. Gruplar çalışma yıllarına göre 2 yıldan az, 2-5 yıl arası, 5-10 yıl arası ve 10 yıldan fazla çalışanlar olarak oluşturuldu. Bireylerin soğukta çalışma süresi ve semptomlar üzerine yapılan korelasyon analizleri sonucunda soğukta çalışma yıllarının artması kas iskelet sisteminin omuz, dirsek, diz ve kalça bölümlerinde rahatsızlık görülme sıklığının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of the working time in the cold environment and the recurrent occupational microtraumas on the musculoskeletal system. 568 individuals with a mean age of 36.9 years were included in the study. Once demographic information was obtained for each participant, Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire, Nordic Musculoskeletal Questionnaire, The Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire, and ACR Fibromyalgia Diagnostic Criteria were evaluated once. The groups were formed as employees less than 2 years, 2-5 years, 5-10 years and more than 10 years according to the working years. As a result of correlations analysis on the duration and symptoms of cold in the individuals, it was seen that the increasing frequency of working in the cold increased the incidence of discomfort in the shoulder, elbow, knee and hip parts of the musculoskeletal system.