Fibromiyaljili kadınlarda kinezyo bantlamanın ağrı, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of kinesio taping on pain, kinesiophobia and life quality in fibromyalgic women
- Tez No: 499235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; fibromiyaljili kadın bireylerde kinezyo bantlamanın ağrı, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 38.47 ± 10.42 yıl olan, Fibromiyalji tanısı konmuş 45 kadın birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak 3 gruba ayrıldı; kinezyo bantlama, postür egzersizleri ve yürüyüş (Grup 1, n=15), postür egzersizleri ve yürüyüş (Grup 2, n=15) ve kontrol grubu (Grup 3, n=15). Bireylerin yaşam kalitesi ve fonksiyonel durumu; Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36) ve Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ), hareket ve tekrar yaralanma korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), anksiyete ve depresyon riski, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), Ağrı; Algometre, VAS, Baş Ağrısı Etki Testleriyle (HIT) ve servikal normal eklem hareket açıklığı Universal Gonyometre kullanılarak değerlendirildi. 1. Gruba; kinezyo bantlama, postür egzersizleri ve yürüyüş, 2. Gruba postür egzersizleri ve yürüyüş uygulandı. Bireyler yürüyüş programlarını haftada 3 kez, 45-60 dakika ve toplam 6 hafta boyunca sürdürdü. Kontrol grubu herhangi bir programa dahil edilmedi. Tüm değerlendirmeler ön test ve son test olmak üzere 2 kez tekrarlandı. Çalışmanın sonunda gruplar karşılaştırıldığında, 1 ve 2. gruplardaki bireylerde uygulama öncesi ve sonrası, VAS, HIT, Algometre, TKÖ, FIQ ve HAD değerlerinde iyileşme görüldü (p0,05). Çalışmamızın sonunda, fibromiyalji tanılı kadın bireylerde uygulanan kinezyo bantlama ve yürüyüş programlarının, bireylerin ağrı, kinezyofobisini azalttığı ve yaşam kalitesini arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of kinesio tape on pain, kinesiophobia and quality of life in women with fibromyalgia. 45 women diagnosed with fibromyalgia who are average of age 38.47 ± 10.42 years were included in the study. Individuals were randomly divided into 3 groups; kinesio taping, posture exercises and walking (Group 1, n = 15), posture exercises and walking (Group 2, n = 15) and control group (Group 3, n = 15). Individuals quality of life and functional status are assessed with the Quality of Life Questionnaire (SF-36) and the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), fear of movement and re-injury are assessed with Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), risk of anxiety and depression are assessed with Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), physical activity level is assessed with International Physical Activity Questionnaire (UFAA), Algometer for Pain, VAS, Headache Impact Tests (HIT) and cervical range of motion is assessed with a Universal Goniometer. For 1st group; kinesio taping, posture exercises and walking, for 2nd group; posture exercises and walking are applied. Individuals continued their walking program for 45-60 minutes three times a week for totally 6 weeks. The control group is not included in any program. All evaluations is repeated twice by using pre-test and post-test. When groups are compared at the end of the study, it is seemed that VAS, HIT, Algometre, TKS, FIQ and HAD values is improved before and after the application in the groups 1 and 2 (p 0,05). At the end of our work, it is found that kinesio taping and walking programs applied to female subjects with fibromyalgia decreases pain, kinesophobia and improve quality of life.