Primer kullanılan ve kullanılmayan farklı kompozit materyalleri ile yapıştırılan ortodontik braketlerin dayanımlarının in vitro olarak incelenmesi
Investigation of the in vitro shear bond strength of orthodontic brackets bonded with composites with or without the use of a primer
- Tez No: 499239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE BURCU ALTAN, PROF. DR. ALİ İHYA KARAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, primer kullanılan ve kullanılmayan yapıştırma sistemleri ile mine yüzeyine yapıştırılan braketlerin mukavemetlerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla elde edilen 100 adet premolar diş, dört gruba ayrılmıştır. Bir gruba konvansiyonel bir braket yapıştırma kompoziti olan Transbond XT kompozit (Transbond XT Adhesive, 3M Unitek, Calif) primeri ile beraber kullanılmış (Transbond XT Primer, 3M Unitek , Calif), ikinci grupta aynı yapıştırma prosedürü primer basamağı çıkartıılarak uygulanmış, diğer iki grupta ise üretici firma talimatları doğrultusunda primer kullanılmadan uygulanmaları tavsiye edilen GC Ortho Connect (GC Orthodontics, Japonya) ve Biofix (Biodinamica, Ibipora, Brezilya) kompozitler kullanılarak metal ortodontik braketler mine yüzeyine yapıştırılmıştır. Braket yapıştırılmış dişler termal siklüs ile yaşlandırıldıktan sonra örneklere sıyırma testi uygulanmış ve bağlanma dayanımları ölçülmüştür. Daha sonra kopmanın meydana geldiği bölgelerin belirlenmesi için stereo mikroskop ile ARI skorlaması yapılmıştır. Primer kullanımı, Transbond XT gruplarının mukavemetleri ve ARI skorları arasında anlamlı farklılık yaratmamıştır. GC Ortho Connect'in mukavemeti primer kullanılan Transbond XT grubu ile benzer bulunmuş, Biofix'in mukavemeti ise primer kullanılan Transbond XT ve GC Ortho Connect gruplarından düşük bulunmuştur. GC Ortho Connect grubunun ARI skorları diğer gruplardan anlamlı olarak farklı bulunmuş, kopmanın bu grupta genelde adezivin kendi yapısı içerisinde gerçekleştiği, diğer gruplarda ise mine-adeziv arayüzünde meydana geldiği görülmüştür. Braket yapıştırma işlemleri esnasında primer uygulama basamağı çıkartıldığında da yeterli mukavemet elde edilebilmektedir. Ancak, primer kullanımı braketlerin söküm aşamasında minede oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the shear bond strength of adhesive systems with or without the use of primer in bonding orthodontic brackets to enamel. For this purpose, 100 premolar teeth were obtained and seperated into four groups. In one group, Transbond XT Adhesive (3M Unitek, Calif) was used with a primer (Transbond XT Primer, 3M Unitek, Calif), in the second group the same bonding procedure was followed, only the use of the primer was excluded. In the third and fourth groups, two orthodontic adhesives (GC Ortho Connect, GC Orthodontics, Japan; Biofix, Biodinamica, Ibipora, Brazil) that are used without a primer per manufacturers instructions were used to bond metal orthodontic brakets to the enamel surface. The specimens were aged with thermal cycling and then tested for shear bond strength. The failure sites were assessed with the ARI score using a stereo microscope. The use of a primer created no statistically significant difference in shear bond strength or ARI scores using the Transbond XT adhesive. The shear bond strength of GC Ortho Connect was found to be similar to the Transbond XT adhesive group when used with a primer. The shear bond strength regarding Biofix was found to be lower than Transbond XT with the use of a primer and GC Ortho Connect. The failure mode regarding GC Ortho Connect was primarily found to be within the adhesive and this finding was significantly different than the other groups. The failure mode observed in the other groups was mostly at the enamel-adhesive interface. Sufficient shear bond strength is obtainable when primer application is exluded during bonding brackets to teeth. However, the use of a primer may be protective against enamel damage during debonding procedures.