Van kedilerinde ön bacak iskeletinin bilgisayarli tomografi ile üç boyutlu olarak incelenmesi
Three-dimensional investigation by computed tomography of the forelimb skeleton in van cats
  1. Tez No: 499241
  2. Yazar: OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER, DOÇ. DR. ALPASLAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Van Gölü çevresinde yetiştirilen Van Kedisi, Doğu Anadolu Bölgesi ve ülkemiz açısından önemli bir kültürel zenginlik kaynağıdır. Bu çalışma dünya kedi ırkları arasında önemli bir konuma sahip olan Van Kedilerinin ön bacak iskeletini oluşturan kemiklerin bilgisayarlı tomografi ile üç boyutlu rekonstrüksiyonunu, anatomik yapılarını, morfometrik ve volümetrik ölçüm değerlerini elde etmek ve bu değerlerin cinsiyetler arasındaki farklılıklarını ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada 8 erkek, 8 dişi olmak üzere toplam 16 adet erişkin Van Kedisi kullanıldı. Hayvanlar ketamin - xylazin kombinasyonu ile anesteziye alındı. Anestezi altındaki hayvanlar bilgisayarlı tomografi ile taranarak görüntüleri elde edildi. Elde edilen axial imajlar DICOM formatında işlenmek üzere iş istasyonuna aktarıldı ve üç boyutlu modelleme programı olan Syngo CT kullanılarak rekonstrüksiyon işlemi yapıldı. Morfometrik ve volümetrik ölçüm değerlerinin istatistiki olarak analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Van Cat, grown around Van Lake, is an important source of cultural richness for the Eastern Anatolia Region and our country. This study was carried out to obtain the three-dimensional reconstruction by computed tomography, the anatomical structures, the morphometric and volumetric measurement values of the forelimb skeleton in adults Van Cats, which have an important position among the world's cat breeds and to show the differences between these indicators in both genders. A total of 16 adult Van Cats, 8 male and 8 female, were used in the study. Animals were anesthetized with the ketamine-xylazine combination and were scanned by computed tomography. Images of the forelimb skeleton were obtained. The obtained axial images were transferred to the workstation for processing in DICOM format and then reconstruction was performed using Syngo CT, a three-dimensional modeling program. Morphometric and volumetric measurement values were analyzed statistically.