Van kedilerinde morfolojik ve fizyolojik özellikler ile tekgözlülüğün dağılımının araştırılması
Investigation of morphological and physiological characteristics and distribution of odd-eye in Van cat
- Tez No: 99154
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırma, Van kedisinin Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Kedi evi şartlarında büyüme, bazı vücut ölçüleri ve döl verimi performanslarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Döl verim özelliklerinin incelenmesi için 25 dişi, 12 erkek, Van kedisinin kayıtları kullanılmıştır. Büyüme özelliklerinin ve yaşama gücünün belirlenmesinde 138 Van kedisi yavrusunun kayıtları incelenmiştir. Irk standartlarının tespiti için 37 ergin, 127 yavru Van kedisinin 11 beden ölçüsü alınmıştır. Araştırmada kızgınlık bütün yıla yayılmakla beraber, Şubat-Mart ve Temmuz- Ağustos ayları daha faal geçmiştir. Toplam 25 adet Van kedisi çeşitli çiftleşme dönemlerinde 78 kez çiftleştirilmiştir. Bu 25 Van kedisinde, kızgınlık gösterme oranı, doğurma oranı, ortalama yavru sayısı ve gebelik süresi sırasıyla, % 88, % 55.12, 3.21 ± 0.20 adet ve 62.93 ± 0.30 gün olarak bulunmuştur. Doğan 138 adet Van kedisi yavrusundan 11 adedi ölü olarak doğmuştur (% 7.97). Ölü doğum oranının en fazla 5'li doğumlarda (% 3.62) olduğu gözlenmiştir. Bir yaşma kadar yaşama gücü % 46.46 olarak hesaplanmıştır Doğum ağırlığı, 3. ay, 6. ay ve bir yaş canlı ağırlığı sıra ile 106.73 ± 1.55, 933.60 ± 12.04, 1293,29 ± 16.65, 1889.83 + 24.66 g olarak tespit edilmiştir. Ergin Van kedilerinde; cidajco yüksekliği 28.02 ± 0.34, sağrı yüksekliği 28.80 ± 0.36, beden uzunluğu 36,68 + 0.23, ön incik çevresi 6.46 ± 0,04, arka incik çevresi 6.45 ± 0.04, kulak uzunluğu 6.04 ± 0.03, kuyruk uzunluğu 26.15 + 0.183, baş uzunluğu 16.16 ± 0.09, yüz uzunluğu 6.85 + 0.05, göğüs çevresi 30.29 ± 0.17, sağrı çevresi 30.87 ± 0. 1 8 cm, canlı ağırlık 341 1.08 + 77.56 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study it was aimed to determine growth, some body measurements and reproductive performance of Van cats living in Cat House condition at the University of Yüzüncü Yıl. 25 female and 12 male Van cats were used to investigate their reproductive off springs furthermore 138 Van cats kittens were used to investigate their growth charecters and survival rate. To determine breed standarts, 37 adult cat and 127 kittens were used and 1 1 different body measurments were obtained. Altough, oestrus spreat all over a year, it was seen most commonly in February- March and July- August. A total of 25 Van cats were mated 78 times at different mating seasons. Oestrus showing rate, pregnancy rate, mean number of litter and gestation period in these 25 Van cats were 88 %, 55.12 %, 3.21+ 0.20 and 62.93 ± 0.30 days respectively 11 litters were dead when they were born out of 138 born litters (7.97 %). Dead birth rate was observed most commanly in the kittens which were born quintuplet ( 3,62 % ). Survival rate was % 46.46 up to a year old. Mean birth weight, third, sixth and 12 month weights were 106.73 ± 1.55, 933.60 ± 12.04, 1293.29 ± 16.65, 1889.83 ± 24.66 g respectively. In adult Van cats mean height of shoulder, height of rump, length of body, circumference of wrist, circumference of back wrist, length of ear, length of tail, length of head, length of face, breath of chest, breath of rump and live weights were 28.02 + 0.34, 28.80 ± 0.36, 36.68 ± 0.23, 6.46 ± 0.04, 6.45 ± 0.04, 6.04 ± 0.03, 26.15 ± 0.18, 16.16 ± 0.09, 6.85 + 0.05, 30.29 + 0.17, 30.87 ± 0.18 cm, 3411.08 ± 77.56 g respectively. In the distribution of eye colour, odd-eyed kittens were obtained from all mating grops.