Van kedilerinde Regio Abdominis Cranialis'te manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile morfometrik ölçümler
Morphometric measurements of the cranial abdominal region i̇n Van cats using magnetic resonance imaging (MRI)
- Tez No: 992027
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER, PROF. DR. CEMİL GÖYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
Özet
Yardımcı M. Van Kedilerinde Regio Abdominis Cranialis'te Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile Morfometrik Ölçümler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Anatomi Anabilim Dalı, Van, 2025. Van kedisinin varlığı otuz dört milyon yıl öncesine kadar bilinmektedir. Van kültürünün bir parçası haline gelmiş olan Van kedisi diğer kedi ırklarına göre bazı morfolojik ve fiziksel farklılıklar taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Van kedilerinde cavum abdominis cranialis içerisinde yer alan bazı organların (dalak, duodenum, karaciğer ve mide) manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile bazı morfometrik ölçümlerinin araştırılmasıdır. Çalışmada, sekiz dişi ve sekiz erkek olmak üzere dört yaş ve yaklaşık aynı canlı ağırlığında toplam 16 erişkin Van kedisi kullanıldı. Hayvanlar, ketamin-xylazin kombinasyonu ile anesteziye alınarak MRG cihazı ile sagittal, axial ve coronal kesitli görüntüler alındı. Çalışmaya ait tüm kesitler tıpta dijital görüntüleme sistemi (DICOM) formatında iş istasyonuna yüklendi, görüntü arşivleme sistemi (Enlil PACS) üzerinden, standart radyolojik kalibrasyon araçları kullanılarak (milimetre cinsinden) morfometrik değerlendirme yapıldı. Elde edilen parametreler cinsiyete göre karşılaştırma yapıldı. Dişi hayvanlar ile karşılaştırıldığında erkek hayvanların karaciğer ve midelerinin daha büyük olduğu, öte yandan dişi hayvanlarda ise erkeklere göre duodenum ve dalağın daha büyük olduğu ve aradaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p<0.05). Sonuç olarak, veteriner anatomi alanında hayvanların hayatlarını sonlandırmadan ve hayvanlara herhangi bir zarar vermeden MRG yöntemi ile morfometrik çalışmaların yapılabileceği ve böylece birçok bilimsel çalışmaların yürütülebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Yardımcı M. Morphometric Measurements Using Magnetic Resonance Imaging (MRI) in the Regio Abdominis Cranialis of Van Cats, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Anatomy, Van, 2025. The Van cat is believed to date back approximately thirty-four million years. Now considered an integral component of the cultural heritage of the Van region, the breed exhibits several morphological and physical characteristics that distinguish it from other domestic cat populations. The aim of the present study was to investigate specific morphometric measurements of some organs located within the cranial abdominal cavity of the Van cat (spleen, duodenum, liver and stomach) using magnetic resonance imaging (MRI). A total of sixteen adult Van cats, consisting of eight females and eight males, all approximately four years of age and of comparable body weight, were included in the study. Following anesthesia induced with a ketamine-xylazine combination, sagittal, axial and coronal MRI sections were obtained. All image slices were exported in Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) format to a workstation, and morphometric evaluations (in millimeters) were performed using standard radiological calibration tools through the Enlil PACS image-archiving system. The obtained parameters were compared between sexes. Compared with females, male cats exhibited significantly larger liver and stomach measurements; conversely, females had larger duodenum and spleen dimensions, with these differences determined to be statistically significant (p< 0.05). In conclusion, the findings indicate that MRI-based radiological imaging systems can be effectively utilized for morphometric assessments in veterinary anatomy, offering a less invasive approach that has minimal impact on animal welfare when compared to traditional anatomical methods.