Stabil dönemdeki KOAH'lı hastalarda noktürnal oksijen desatürasyonu takibi
Nocturnal oxyngene desaturation follow-up in stable COPD patients
- Tez No: 49932
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
48 ÖZET KOAH olgulannda Overlap Sendromu dışında da noktürnal oksijen desatürasyonlan gözlenmektedir. Oluşan bu desatürasyonlann KOAH prognozu açısından önem taşıdığı bir çok araştırmacı tarafindan gösterilmiştir. Bu araştırmada, KOAH'lı olgularda gece ve gündüz oksijen satürasyonlan değişimi ve hastalarda gözlenen semptomların bu değişimlerle ilişkisi incelendi. Elde edilen bulgular, yakınmasız olgulardan elde edilen bulgularla karşılaştırıldı. BU çalışma için stabil dönemdeki KOAH'lı 20 hasta; horlama, tıkanma hissi, hasta veya yakım tarafindan bildirilen apne, sabah başağnsı, tatminsiz uyku, gün boyu aşın uykululuk hali, dikkat dağınıklığı yakınmaları açısından sorgulandı. Bu yakınmaların yanısıra şişmanlık ve hipertansiyon araştırıldı. Daha sonra bu olgularda sleepsound aygıtı ile gece ve gündüz oksijen satürasyonu izlenmesi yapıldı. Ayrıca yakınması olmayan 13 olguda da gece ve gündüz oksijen satürasyonu izlemesi yapıldı. Yakınmasız olgularda gece oksijen desatürasyonu görülmekle birlikte, KOAH'lı olgularda anlamlı olarak daha belirgin bir desatürasyon bulunduğu belirlendi. Yakınmasız olgularda oksijen satürasyonu gündüz 97.2 ± 1.6, gece 95.9 ± 2; KOAH'lı olgularda gündüz 92.3 ± 5.3, gece 90.8 ± 6 olarak bulundu. Hastalarda görülen yakınmaların oksijen desatürasyonlan ile ilişkisi incelendiğinde aralarında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç olarak, KOAH'lı olgularda belirgin bir noktürnal oksijen desatürasyonu oluşmaktadır. Ancak araştırılan yakınmalar desatürasyonlardan bağımsız olarak bulunmaktadır. KOAH'lı hastalarda oluşan desatürasyonlar hastalığın prognozunda önem taşıdığından bu hastalarda noktürnal oksijen satürasyon takibi yapılmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY Nocturnal Oxygene Desaturation Follow-up in stable COPD patients In COPD, nocturnal oxygene desaturation is observed also in cases other than those with the Overlap Syndrome. Numerous studies indicate that these desaturations are of prognostic significance in COPD. In the present study, diurnal and nocturnal alterations of oxygene saturation in patients with COPD as well as the relationship between these alterations and the complaints of the patients were investigated. Twenty stable COPD patients were evaluated with regard to snoring, apneic episodes as reported by the patient himself or his/her relatives, morning headache, sleep disturbances, pronounced diurnal somnolence, and impaired alertness. Additionally, obesity and hypertension were also evaluated. Nocturnal and diurnal oxygene saturation follow-up was performed with the sleepsound device. The same follow-up was also undertaken in 13 asymptomatic subjects. In patients with COPD, nocturnal oxygene desaturation was significantly higher than in subjects presenting with no complaints. Diurnal and nocturnal oxygene saturation was found to be 97.2±1.6 and 95.9±2 respectively in asymptomatic subjects, whereas the corresponding values were 92.3±5.3 and 90.8±6 respectively in patients with COPD. No significant relationship could be established between the severity of the complaints and the level of oxygene desaturation. In conclusion, considerable nocturnal oxygene desaturation occurs in patients with COPD. The complaints, such far evaluated, are, on the other hand, independent on the level of desaturation. For desaturations in patients with COPD are of prognostic significance, nocturnal oxygene saturation follow-up in these subjects merits special attention.