KOAH'lı hastalarda gündüz 6 dakika yürüme testi gece oksijen desatürasyonunu predikte eder mi?
Does daytime 6 minutes walking test predict nocturnal oxygen desaturation in COPD patients ?
  1. Tez No: 324339
  2. Yazar: SİNEM KARAOSMAN İLİAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH tüm dünyada ve ülkemizde morbidite ve mortalitenin en önemli sebeplerindendir. KOAH'lı hastalarda en önemli problem hipoksiye bağlı gelişen solunum yetersizliği ve onun komplikasyonlarıdır. Oksijen ihtiyacının erken belirlenip tedaviye başlanması prognozu iyileştirmektedir. Çalışmanın amacı dinlenme halinde normoksemik olan KOAH hastalarında gündüz yapılacak 6 dakika yürüme testindeki desatürasyonun, noktürnal desatürasyonu predikte edip etmediğini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Eylül 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında KOAH polikliniğimize başvuran, dinlenme halinde normoksemik, stabil dönemde, GOLD'a göre Evre 2 (30 olgu) ve 3 (31 olgu) olan KOAH tanısı ile takip edilen toplam 61 hasta çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COPD is the most important reason of morbidity and mortality in all over the world and Turkey. The most important problem of COPD patients is respiratory failure and its complications due to hypoxemia. Determining hypoxemia and starting earyl treatment improves prognosis. Aim of this study is to evaluate if 6 minute walking test predicts nocturnal hypoxemia in normoxemic COPD patients.Material and Method: Sixty one COPD patients in our outpatient clinic (between September 2011 and June 2012) who are stable, normoxemic at rest and at level 2 (30 cases) and 3 (31 cases) according to GOLD were enrolled in this study.