Simulation of blockage effects on scouring downstream of box culverts under unsteady flow conditions
Menfez girişlerinin bloke olmasının menfez çıkışında oluşan yerel oyulma üzerine etkilerinin düzensiz akım koşullarında simülasyonu
  1. Tez No: 499450
  2. Yazar: KAYWAN OTHMAN AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Menfez mansabında oluşan oyulma menfez yıkılmalarının ana sebebi olarak görülmektedir. Menfez yapısının bozulması felaket bir fenomendir. Oyulma nedenlerini incelemek, çözüm olasılıkları hakkında bir fikir verecektir; menfezin blokajı ve geometrisi, yerel oyulma üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada, kutu menfez modelinin Flow-3D yazılımından elde edilen sonuçlar ve menfez çıkışındaki oyulma oluşumu (Sorourian, 2015) tarafından yapılan deneysel çalışmanın sonuçları ile karşılaştırılarak sayısal modelin doğruluğu değerlendirilmiştir. Box culvert modeli iki koşul için gerçekleştirildi; blokaj oranı % 40 olan engellenmiş durum ve kısmen tıkanmış durum, bu hedef için iki farklı ebatta plak kullanılmış ve Sayana'nın çalışmasında ortalama çökelme boyutu 0,85 mm ve 2,0 mm olan kararsız akım koşullarında deneyler yapılmıştır. Yani akım değerleri zamana göre değişmiştir. Renormalizasyon grubuna (RNG) ve k-ε sayısal model performansı deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma RNG modelinin k- ε sayısal modeline göre daha iyi sonuçlar vermiştir
Özet (Çeviri)
Scouring at the downstream of culvert considered as one of the main reasons of culvert failure. Failure of the culvert structure is a catastrophic phenomenon. Studying the causes of scouring will give an idea about the solution probabilities; the blockage and geometry of culvert have a great influence on the local scour. In this study, simulated results that obtained from Flow-3D software of box culvert model and formation of scour at the outlet are compared with laboratory results of (Sorourian, 2015) to evaluate the accuracy of the numerical model. Laboratory box culvert was carried out for two conditions; the non-blocked situation and the partially blocked condition with the blockage ratio of 40%, for this destination used two different sizes of plates and the finer sediment was used in Sayana's study with the median grain size being 0.85 mm and 2.0 mm, the flow conditions in the laboratory were unsteady. It is mean that the flow rates during the time were changed. The performance of the numerical model based on renormalization group (RNG) and k-ε model compared with experimental results. The comparison shows that the RNG results has a good agreement than the k-ε model