Experimental investigation for flexural behavior of RC beam containing glass fiber
Cam elyafı içeren betonarme kirişin eğilme davranışının deneysel incelemesi
- Tez No: 499451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beton kırılgan bir şekilde çöker. Betonarme (RC) kirişlerin kırılması gevrektir ve aniden olur. Bu sıkıntılar çeşitli teknikler kullanılarak aşılabilmektedir. Bunlardan biri de beton içerisine, çelik, cam, bazalt, karbon vb. liflerin eklenmesidir. Cam Elyaf (GF) kullanılarak betondaki donatı azaltılabilir. Bu tezin amacı, GF ve Hibrid elyafların (HF) M-30 sınıfı betonun, basınç, gerilme, eğilme mukavemeti ve ağırlığı üzerindeki etkilerini göstermektir. Bu araştırmada, on farklı RC kiriş dökülmüş ve test edilmiştir. Tüm kirişler 1300 mm'lik etkili aralıkta 4 noktalı eğilme testi yüklemesi altında göçene kadar test edilmiştir. Kirişler dengede olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm kirişler“1500 x 150 x 200 mm”lik eşit boyutlarda hazırlanmıştır ve kirişler üç grupta sınıflandırılabilir, Grup A, cam elyaflı yüzde (0.5, 1.0 ve 1.5) hacim oranları ile güçlendirilmiş üç kirişten oluşmaktadır. Grup B cam ve çelik lifli (0.25-0.75, 0.5-0.5 ve 0.75-0.25) üç kirişten ve Grup C cam ve bazalt lifli (0.25-0.75, 0.5-0.5 ve 0.75-0.25) üç kirişten oluşmaktadır. Her bir karışım için“100 x 100 x 100 mm”ölçülerinde üçer küp ve“Ø100 x 200mm”ölçülerinde üçer silindirler numuneleri dökülerek basınç ve çekme mukavemetleri elde edilmiştir. Cam elyaf ilavesi basınç ve çekme mukavemetini arttırırken betonun ağırlığını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Concrete fails in a brittle manner, failure of Reinforced Concrete (RC) beams are brittle and suddenly occurs. These shortcomings are generally overcome by using several technics. One of them was the inclusion of fibers into the concrete such as steel, glass, basalt, carbon etc. By using Glass Fiber (GF) into the concrete reduces reinforcement congestion. This thesis presents the effect of GF and Hybrid Fiber (HF) on the compressive, tensile, flexural strength and weight of concrete M-30 grade. In this investigation, ten different RC beams were cast and tested. All beams were tested over an effective span of 1300 mm up to the failure under 4-point flexural test loading. The beams were designed as a balance-section. All beams are the identical size of“1500 x 150 x 200 mm”and divided into three groups, Group A consist of three beams strengthened with different volumetric ratios (0.5, 1.0, and 1.5 %) of GF. Group B consists of three beams (0.25-0.75, 0.5-0.5, and 0.75-0.25 %) of glass and steel fiber and Group C consists of three beams (0.25-0.75, 0.5-0.5, and 0.75-0.25 %) of glass and basalt fiber. For each mix cast 3-cubes by dimensions“100 x 100 x 100 mm”and cylinders“Ø100 x 200mm”to obtain the compressive and tensile strength of samples. Addition of GF increase the compressive and tensile strength and decrease the weight of concrete.