Experimental investigation and stochastic fe modeling of reinforced concrete haunched beams
Değişken kesitli betonarme kirişlerin deneysel araştırmasi ve stokastik sonlu elemanlar yöntemı ile modellenmesi
  1. Tez No: 477729
  2. Yazar: HASAN MOHAMMED AHMED ALBEGMPRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez çeşitli türdeki değişken kesitli betonarme kirişler üzerine kapsamlı bir deneysel araştırmayı ve numerik modellemeyi sunmaktadır. Deneysel çalışma 20 adet değişken kesitli betonarme kirişten ve 4 adet prizmatik betonarme kirişten oluşmaktadır. Çalışma için dikkate alına parametreler eğim açısı, kirişin türü, çekme donatısı ve göçme türüdür. Değişken kesitli kirişler şekline göre üç modda sınıflandırılmıştır. Eğim açısı ve eğimli donatının oranı değişken kesitli kirişlerin davranışını etkileyen en önemli parametrelerdir. Değişken kesitli kirişlerin eğilme davranışı prizmatik kirişlerle kıyaslandığında önemli bir farklılık göstermemektedir. Ayrica, deneysel olarak test edilimiş yirmi dört kiriş ve literatürde yer alan altmış beş adet kiriş, lineer olmayan sonlu elemanlar yöntemi tabanlı bir yazılımla modellenmiştir. Karşılaştırma iki sonuç arasında güzel bir uyum göstermiştir ve bundan dolayı mevzubahis model, değişken kesitli kirişlerin daha ileri çalışmaları için efektif olarak yüksek doğruluk payıyla kullanılabilir. Daha sonra, parametreler olasılıksal değerler atanmış ve stokastik analizler gerçekleştirilmiştir. İstatiksel parametreler, yük taşıma kapasitesinin hata faktörü ve varyasyon katsayısıdır ve bunlar sırası ile 1.05 ve 0.133 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, ACI-318 ve ASCE-7 tasarım kodlarının limit durum fonksiyonları kullanılarak güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları değişken kesitli betonarme kirişlerin prizmatik betonarme kirişlere nazaran daha hassas ve riskli olduğunu göstermiştir yeni mekanizma türleri ve tasarım formülleri önerilmiştir, bu formüller bütün değişken kesitli kiriş türlerini kapsayan literatürdeki ilk kapsamlı formüllerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive experimental and numerical investigation on various types of Reinforced Concrete Haunched Beams (RCHBs). The experimental work consisted of 20 RCHBs and 4 prismatic RC beams. The parameters considered were inclination angle, beam type, flexural reinforcement and failure mode. RCHBs were classified into three modes depending on the beam shape. Most influential parameters on the behavior of RCHBs were inclination angle and ratio of inclined reinforcement. Flexural behavior of RCHBs did not differ significantly as compared to prismatic beams. In addition, deterministic nonlinear finite element method was used for modeling twenty-four beams, tested within the current study and, sixty-five beams, found in the literature. Finite element model results showed close agreement with the experimental results, which implies the effectiveness of finite element models for further studies of RCHBs. Afterwards, stochastic analyses were performed, in which the parameters were assigned as probabilistic values. The modeling bias factor and the coefficient of variation of load capacity were found to be 1.05 and 0.133, respectively. Next, the limit state functions of ACI-318 and ASCE-7 codes were employed to carry out reliability analyses. The results showed that the RCHBs are more critical and have higher sensitivity as compared to prismatic beams. Finally, new mechanism modes and design formulation are proposed. Proposed formulation is the first comprehensive formula in the literature, involving all types of RCHBs.