Kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına çinko-glisin enjeksiyonunun kuluçka randımanına, civciv performansına ve bazı dokularda mineral birikimine etkisi
The effect of injection of zinc-glysine on hatchability, chick performance and mineral accumulation in some tissues in quail hatching eggs
- Tez No: 499469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına farklı seviyelerde çinko enjeksiyonunun kuluçka, performans ve serum, karaciğer ve kemik mineral kompozisyonuna etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Çalışmada 400 adet kuluçkalık bıldırcın yumurtası; 1. grup enjeksiyon yapılmayan kontrol, 2. grup 0.2 ml seyreltici enjeksiyon yapılan kontrol, 3. grup 20 µg/yumurta çinko seviyesinde çinko glisin + 0.2 ml seyreltici enjekte yapılan ve 4. grup 40 µg/yumurta çinko seviyesinde çinko glisin + 0.2 ml seyreltici enjekte yapılan grup olacak şekilde dört muamele grubuna dağıtılmıştır. Her muamele grubunda her birinde 25 yumurta bulunan 4 tekerrür bulunmaktadır. Her muamele grubundan 60 civciv performans parametrelerini belirlemek amacıyla büyütme kafeslerine konulmuştur. Büyütme periyodunda bütün muamele gruplarına standart rasyon verilmiştir. Muamelelerin kuluçka, karkas randımanı, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, serum çinko, kalsiyum ve fosfor seviyeleri, bazı organ ağırlıkları, karaciğer fosfor seviyesi, kalsiyum hariç kemik mineral seviyelerine önemli bir etkisi olmamıştır. Sarı kesesi ve çıkış ağırlığı, 1. hafta ölüm oranı, serum magnezyum seviyesi, karaciğer çinko, kalsiyum ve manganez seviyeleri ve 5. hafta kemik kalsiyum seviyesi muamele gruplarından önemli derecede etkilenmiştir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında 20 µg/yumurta çinko enjekte edilen grup ile sarı kesesi ve çıkış ağırlığı, karaciğer çinko ve manganez seviyesi önemli derecede artmış, ölüm oranı 1. haftada önemli derecede düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of injection on different levels of zinc to the quail hatching eggs on incubation, performance and serum, liver and bone minerals composition. In the study a total 400 quail hatching eggs were distributed four experimental groups: Group 1 as control non-injected, group 2 as sham control received 0.2 ml diluents-injected, group 3 was injected with zinc-glysine at 20 µg zinc per egg, and group 4 was injected with zinc-glysine at 40 µg zinc per egg. In each experiment group there were four replicates, and in each replicates there were twenty five eggs. Sixty chicks from each treatment were placed in growing cages for the purpose of determining its performance parameters. During the growing period all treatment groups received basal diet. The effect of treatment on hatchability, carcass yield, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio, serum zinc, calcium and phosphorus levels, some organ weights, liver phosphorus level and concentration of bone minerals except calcium level were not significant. Yolk sac and hatching weights, mortality in the first week, serum magnesium level, liver zinc, calcium and manganese levels, and bone calcium level in fifty week were important in the treatments. The hatching and yolk sac weights, liver zinc and manganese concentrations were significantly increased, and mortality was decreased in the first week by 20 μg/egg zinc injection group, in comparison to non-injected group.