Partikül madde alansal kaynak modellemesi
Particle matter pollution area source modelling
  1. Tez No: 499471
  2. Yazar: İBRAHİM KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Bolu ili, Gerede İlçesinde yer alan açık maden ocağı ve kırma eleme tesisinden çevreye yayılan kirletici parametreler Partikül Madde(PM10) ve Çöken Toz için hava kalitesi modelleme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan modelleme çalışmalarında açık maden ocağı ve kırma eleme tesisi model programlarına alan kaynak olarak tanımlanmıştır. Kaynak yakınında yer alan Aktaş köyü PM10 açısından HKİ göre, hava kalitesinin memnun edici ve hava kirliliğinin az riskli veya hiçbir riskin oluşmadığı grupta yer aldığı belirlenmiştir. Aktaş köyünde ISCST3 ile hesaplanmış olan günlük PM10 konsantrasyonu polar ve kartezyen sistemde 45.47 µg/m3 , yıllık PM10 konsantrasyonu ise polar ve kartezyen sistemde 4.29 µg/m3 'dür. AERMOD ile hesaplanan günlük PM10 konsantrasyonu ise sırasıyla polar sistem ve kartezyen sistemde; 46.46 µg/m3 , 46.45 µg/m3 'dür. Yıllık PM10 konsantrasyonu ise sırasıyla polar sistem ve kartezyen sistemde; 2.36 µg/m3 , 2.36 µg/m3 'dür. Hesaplanan değerler ülkemiz ve AB üye ülkelerde uygulanan sınır değerlere göre karşılaştırıldığında ise hesaplanan PM10 konsantrasyonlarının her iki sınır değerinde altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, air quality modelling studies were carried out for the pollutant parameters Particulate Matter (PM10) and precipitate Dust which they were emitted from the open mine and crushing screening plant located in Bolu city, Gerede District. In the modelling studies have been performed around open mine and crushing screening facilities were defined as the land source for the model programs. Aktas village near the pollutant source for PM10, it was determined that the air quality was satisfactory and the air pollution was in the group which had little risk or no risk, according to the AQI. The daily PM10 concentration in Aktaş village calculated by ISCST3 was 45.47 μg /m3 for polar and Cartesian systems, and the annual PM10 concentration is 4.29 μg /m3 for polar and Cartesian systems. The daily PM10 concentration calculated by AERMOD was in polar and Cartesian system 46.46 μg / m3 and 46.46 μg /m3 respectively. The annual PM10 concentration in the polar and the Cartesian system, 2.36 μg / m3 and 2.36 μg / m3 respectively. When the calculated values are compared according to the limit values applied in Turkish and the EU member countries, it is seen that the calculated PM10 concentrations are below both limit values.