Bitki büyümesini teşvik eden rizobakterilerin mm106 anacı üzerine aşılı bazı elma çeşitleri fidanlarında bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects of some plant growth promoting rhizobacteria treatments on growing of some apple cultivars sapling grafted mm106 rootstock
- Tez No: 499472
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma 2016-2017 yıllarında Karaman'da ticari bir fidanlıkta yürütülmüştür. Araştırmada MM106 anacı üzerine aşılı Fuji, Golden Delicious, Mondial Gala, Pink Lady, Red Chief ve Scarlet Spur çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada; Bacillus subtilis OSU-142 ve Bacillus megaterium M-3 bakteri ırklarının fidan gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. 2016 yılında bakteri uygulamalarının fidan boyu üzerine etkileri Pink Lady ve Scarlet Spur çeşitlerinde istatistiki olarak önemsiz, diğer çeşitlerde ise önemli bulunmuştur. 2017 yılında ise bütün çeşitlerde uygulamaların etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Pink Lady, Mondial Gala, Golden Delicious ve Scarlet Spur çeşitlerinde en fazla artış OSU-142 + M-3 uygulamasında elde edilmiştir. 2016 yılında Pink Lady, Golden Delicious ve Red Chief çeşitlerinde bakteri uygulamaları gövde çapını kontrole göre artırmış, uygulamalar arasında ise fark bulunmamıştır. Mondial Gala çeşidinde ise uygulamalar sonucunda gövde çapında kontrole göre en fazla artış OSU-142 uygulaması ile elde edilmiştir. 2017 yılında bakteri uygulamaları ile en fazla artış Mondial Gala ve Fuji çeşitlerinde OSU-142+M-3'den, Scarlet Spur çeşidinde ise M-3 uygulamasından elde edilmiştir. Pink Lady ve Red Chief çeşitlerinde uygulamalar gövde çapını kontrole göre azaltmıştır. 2016 yılında bakteri uygulamalarının kök uzunluğu üzerine etkileri Golden Delicious ve Red Chief çeşitlerinde istatistiki olarak önemsiz, diğer çeşitlerde ise önemli bulunmuştur. 2017 yılında ise bütün çeşitlerde uygulamaların etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Genel olarak uygulamalar kök uzunluğunu kontrole göre artırmıştır. 2016 yılında kök sayısında Mondial Gala, Scarlet Spur, Red Chief ve Pink Lady çeşitlerinde en fazla artış M-3 uygulamasından elde edilmiştir. Golden Delicious çeşidinde bütün uygulamalar kök sayısını kontrole göre azaltmıştır. 2017 yılında bakteri uygulamaları bütün çeşitlerde kök sayısını kontrole göre artırmıştır. Sonuç olarak bakteri ırklarının genel olarak fidan gelişimini artırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle söz konusu bakterilerin elma fidanı yetiştiriciliğinde büyüme ve gelişmeyi teşvik amacıyla kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In study was conducted at a commercial nursery in Karaman in 2016-2017. It was used Fuji, Golden Delicious, Mondial Gala, Pink Lady, Red Chief, Scarlet Spur cultivars grafted on MM106. In research; it was aimed to determine the effects of Bacillus subtilis OSU-142 and Bacillus megaterium M-3 bacteria strains on plant growth. In 2016 applications that on sapling height was not important in Pink Lady and Scarlet Spur cultivars, but it was determined important in other cultivars as statistically. In 2017, the effects of applications in all varieties were found statistically significant. The maximum increase in Pink Lady, Mondial Gala, Golden Delicious and Scarlet Spur cultivars was provided at OSU-142 + M-3. In 2016, the applications of bacteria in the Pink Lady, Golden Delicious and Red Chief varieties was were increased the sapling diameter than control, while there was no difference between the applications. As a result of the applications on Mondial Gala cultivars, the maximum increase in sapling diameter was obtained by OSU-142 application. The highest increase at bacterial applications in 2017 was obtained from OSU-142 + M-3 on the Mondial Gala and Fuji varieties and M-3 on the Scarlet Spur varieties. The applications on the Pink Lady and Red Chief varieties have reduced the sapling diameter compared according to the control. In 2016 applications that on root length were not important in Golden Delicious and Red Chief cultivars, but it was observed important in other cultivars as statistically. In 2017, the effects of applications in all varieties were found statistically significant. Generally, applications have increased the root length than the control. In 2016, the highest increase in number of roots at Mondial Gala, Scarlet Spur, Red Chief and Pink Lady varieties was obtained from the M-3 application. All applications on the Golden Delicious cultivars have reduced number of roots according to control group. In 2017, bacterial applications were increased the number of roots in all varieties than the control. As a result, bacterial strains have been confirmed to enhance plant development and it is suggested to use to encourage growth at apple saplings cultivation.