Bisküvi sanayinde kullanılmak üzere ıslah edilen bazı buğday hatlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of efficiency and quality characteristics of some wheat lines that improved to use in biscuit industry
  1. Tez No: 499490
  2. Yazar: LÜTFİ NOHUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma 25 ekmeklik buğday genotipi ile 2016-2017 yılı yetiştirme sezonunda sulu koşullarda Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ekmeklik buğday genotiplerinin sulu koşullarda tane verimi, morfolojik, kimyasal özellikleri ve genotiplerden elde edilen hamurun reolojik özellikleri incelenmiştir. 21 adet ileri seviye ekmeklik buğday genotipinin 4 adet standart çeşit ile verim ve kalite açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Yürütülen çalışmada bitki boyu uzunlukları 67 -107.8 cm arasında, bayrak yaprak uzunlukları 13.47-17.37 cm arasında, bayrak yaprak genişlikleri 1.05-1.68 cm arasında, metrekaredeki başak sayıları 382.67-575.33 adet/m2 arasında, hasat indeksleri %26.94-34.30 arasında, başak uzunlukları 8.17-11.24 cm arasında, başakta başakçık sayıları 17.3-22.2 adet arasında, başakta tane sayıları 37.6-61.5 adet arasında, başakta tane ağırlıkları 1.73-2.54 g arasında, bintane ağırlıkları 34.74-50.13 g arasında, tane verimleri 517.6-862.7 kg/da arasında, hektolitre ağırlıkları 73.19-80.78 kg/hl arasında değişiklik göstermiştir. Protein oranları %8.16-13.5 arasında, Zeleny sedimantasyon değerleri 14-37 ml arasında değişiklik göstermiştir. Miksograf gelişme süreleri 12.55-43.55 dk arasında, pik yükseklikleri %43.7-64.48 arasında, pik genişlikleri %1.92-14.62 arasında, yumuşama değerleri %2.05-38.14 arasında, toplam alan değeri 238.91-350.1Nm arasında değişiklik göstermiştir. Farinograf gelişme süreleri 1.52-16.5 dk arasında, su absorbsiyonu %53.05-64.85 arasında, stabiliteleri 1.2-14.58 dk arasında, 10.dakika yumuşama değerleri ise 0.35 BU ile 18.65 BU arasında değişim göstermiştir. Sonuç olarak incelenen özellikler bakımından genotipler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Bazı genotipler standart çeşitler ile karşılaştırıldığında birçok özellik bakımından standart çeşitlerden üstün performans göstermiş ve ıslah materyali olarak bir üst kademeye önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 25 wheat genotypes and 3 repetitions according to the randomized blocks trial design at Bahri Dağdaş International Agricultural Research Institute during the growing season of 2016-2017. Grain yield, morphological, chemical and rheological quality characteristics of bread wheat genotypes in irrigated conditions were investigated. Comparison of 21 standard bread wheat genotypes with 4 standard varieties in terms of yield and quality. In the study carried out, plant lengths ranged from 67 to 107.8 cm, flag leaf lengths ranged from 13.47 to 17.37 cm, flag leaf widths ranged from 1.05 to 1.68 cm, number of spikes per square meter ranged from 382.67 to 57.33 pcs / m2, harvest indexes were 26.94 to 34.30 % , the spike lengths ranged from 8.17 to 11.24 cm, the number of spikes ranged from 17.3 to 22.2, the number of speckles ranged from 37.6 to 61.5, the spike weights from 1.73 to 2.54 g, the thousand grain weights from 34.74 to 50.13 g, the grain yield was 517.6-862.7 kg /da, the hectolitre weights varied between 73.19-80.78 kg/hl. Protein ratios varied between 8.16-13.5% and zeleny sedimentation values varied between 14-37 ml. Miscograph development times were 12.55-43.55 min. , peak heights of 43.7-64.48%, peak widths of 1.92-14.62%, softening values of 2.05-38.14%, total field value varied between 238.91-350.1Nm. Development time in farinograph ranged from 1.52 to 16.5 min, the water absorption varied from 53.05 to 64.85 %, the stabilizers ranged from 1.2 to 14.58 min, and the 10th minute softening values varied from 0.35 to 18.65 BU. As a result, statistically significant differences were found between the genotypes in terms of the characteristics examined. Compared to the standards of genotypes, it has shown superior performance in terms of many features and has been proposed as a breeding material in the upper stage.