Boşluk iletim malzemelerinin sentezi ve optoelektronik uygulamaları
Synthesis of hole transport materi̇als (HTMs) and optoelectronic applications
- Tez No: 499529
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında fluoren merkezli karbazol, trifenilamin ve benzonitril kenar grupları içeren sekiz (8) adet yeni organik bileşik sentezlenmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin karakterizasyonları; UV-VIS, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA, DSC, CV yöntemleri ile incelenmiştir. Sentezleri yapılan bileşiklerin isimleri; 9,9'-[(9,9-dihekzil-9H-fluoren-2,7-diyl)bis(4,1-fenilen)]bis-9H-karbazol (AE1-K), 4,4'-(9,9-dihekzil-9H-fluoren-2,7-diyl)bis(N,N-difenilanilin) (AE1-TPA), 9,9'-[[9,9-bis(2-etilhekzil)-9H-fluoren-2,7-diyl]bis(4,1-fenilen)]bis-9H-karbazol (AE2-K), 4,4'-[9,9-bis(2-etilhekzil)-9H-fluoren-2,7-diyl]bis(N,N-difenilanilin) (AE2-TPA), 9,9'-[(9,9-dioktil-9H-fluoren-2,7-diyl)bis(4,1-fenilen)]bis-9H-karbazol (AE3-K), 4,4'-(9,9-dioktil-9H-fluoren-2,7-diyl)bis(N,N-dienilanilin) (AE3-TPA), 4,4'-(2,7-bis[4-(9H-karbazol-9-yl)fenil]-9H-fluoren-9,9-diyl)dibutan-1 sülfonik asit tuzu (L1), 4-[2-(4-siyanofenil)-7-(4-isosiyanofenil)-9H-fluoren-9-il]butan-1-sülfonik Asit Tuzu (MC2)' dur. Döngüsel voltametri sonuçlarından elde edilen verilere göre p-tipi materyal özelliği gösteren altı adet bileşik kullanılarak organik ışık yayan diyot (OLED) uygulamaları yapılmıştır. OLED aygıtları ITO/PEDOT:PSS/HTM/AIq3/Al konfigurasyonunda hazırlanmıştır. Hazırlanan aygıtların I-V karakterizasyonları ve lüminesans ölçümleri yapılarak yeni sentezlenen bileşiklerin OLED performansı üzerine etkileri incelenmiştir. OLED ölçüm sonuçlarından elde edilen verilere göre ITO/PEDOT:PSS/AE3-TPA/AIq3/Al konfigürasyonuna sahip OLED aygıtı en iyi performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study eight new organic compounds, including fluorene based carbazole, triphenylamine and benzonitrile side groups have been synthesized. The characterizations of the compounds synthesized have been examined by UV-VIS, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA, DSC, CV techniques. The names of the compounds synthesized are 9,9'-[(9,9-dihexyl-9H-fluorene-2,7-diyl)bis(4,1-phenylene)]bis-9H-carbazole(AE1-K), 4,4'-(9,9-dihexyl-9H-fluorene-2,7-diyl)bis(N,N-diphenylaniline) (AE1-TPA), 9,9'-[[9,9-bis(2-ethylhexyl)-9H-fluorene-2,7-diyl]bis(4,1-phenylene)]bis-9H-carbazole (AE2-K), 4,4'-[9,9-bis(2-ethylhexyl)-9H-fluorene-2,7-diyl]bis(N,N-diphenylaniline) (AE2-TPA), 9,9'-[(9,9-dioctyl-9H-fluorene-2,7-diyl)bis(4,1-phenylene)]bis-9H-carbazole (AE3-K), 4,4'-(9,9-dioctyl-9H-fluorene-2,7-diyl)bis(N,N-diphenylaniline) (AE3-TPA), 4,4'-(2,7-bis[4-(9H-carbazole-9-yl)phenyl]-9H-fluorene-9,9-diyl)dibutan-1 sülfonic acid salt (L1), 4-[2-(4-cyanophenyl)-7-(4-isocyanophenyl)-9H-fluorene-9-yl]butan-1-sulfonic acid salt (MC). According to the results of cyclic voltammetry, organic light emitting diodes (OLED) applications are conducted using six compounds that have p-type material characteristic. OLED devices are prepared at ITO/PEDOT:PSS/HTM/AIq3/Al configuration. The effects of the currently synthesized compounds on OLED performances have been investigated by measuring the I-V characterizations and luminescences of the devices. According to the results of OLED measurements, the OLED device which have ITO/PEDOT:PSS/AE3-TPA/AIq3/AI configuration has the best performance of all.