Âlûsî'nin Rûhu'l-Meânî Tefsirinde Seyr u Sülûk
In the Ruh al-Ma'ani Interpretation of Alusi Seyr u Sulūk
  1. Tez No: 499561
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
XVIII. yüzyılın sonu ve XIX. yüzyılın ilk çeyreğinde, Bağdat'ta yaşamış olan Âlûsî'nin, Rûhu'l-meânî isimli tefsiri, İslâm düşünce tarihinde önemli olduğu gibi Tasavvuf ilmi açısından da değerlidir. Müfessirin Rûhu'l-meânî'deki, işârî yorumlarıyla birlikte eserin değişik yerlerinde Tasavvufla ilgili açıklamaları, İslâm bilim tarihi açısından kendine özeldir. Âlûsî'nin işârî bablardaki, seyr u sülûkla ilgili beyanları, eserin Tasavvuf tarihi açısından ayrı bir yerinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Âlûsî'nin tefsirinde, Tasavvufta önemli bir yeri olan seyr u sülûk'un, Kur'ân'daki değişik tasvirleri, seyr u sülûk'a başlamanın keyfiyeti, bu hususta engellerden soyutlanma, seyr u sülûk metotları, bu metodlardaki ayrılık, seyr u sülûkun makamları, nefs ve mertebeleri, mürşid ve sâlik konuları ele alınmıştır. Tasavvuf geleneğinin önemli bir halkası olan Âlûsî'nin, seyr u sülûk anlayışını, hazırladığımız bu teze göre Rûhu'l-meânî adlı eserindeki değerlendirmelerinden çıkarmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
At the end of the eighteenth and the first quarter of the nineteenth century, the Ruh al-Ma'ani, exegesis of Alusi, who lived in Baghdad, is also important in the knowledge of Mysticism/ Sûfîsm as it is important in the history of Islamic thought. Exegete ( Comentator) descriptions of Sûfîsm in different places of the work together with the interpretations of Islam in Ruh al-Ma'ani are specific to Islam in terms of science history. The statements of Alusi concerning the seyrū sulūk in işârî pages, indicate that the work has a distinct place in the history of Islamic mysticism. In this study, it is aimed that in the comment of Alusi, the different descriptions of seyrū sulūk in the Qur'ân, which has an important place in Mysticism, the nature of starting to seyr u sülûk, the isolation from the obstacles of this subject, the subjects of sulūk, nafs and ranks, student and teacher issues have been discussed. It is possible to deduce the understanding of seyrū sulūk, which is an important circle of the tradition of Mysticism, from the evaluations in his work Ruh al-Ma'ani, according to this thesis we prepared.