Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Osmanlı'da temsil düşüncesi (1839-1923)
Representation in the Ottoman Empire from the Tanzimat era to Republic (1839-1923)
- Tez No: 499563
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Osmanlı yönetim geleneğinde temsil düşüncesi, imparatorluğun son dönemlerinde ortaya çıkan bir gelişme olmuştur. Tanzimat'la birlikte gündeme gelen temsil kavramı ilk kez taşra yönetiminde yapılan düzenlemelerle oluşum göstermiştir. Bu dönemde halkın seçtiği temsilcilerin de bulunduğu yerel meclisler, karma mahkemeler ve özel ihtisas komisyonları kurularak yönetilenlere idare sahasında belirli ölçüde söz hakkı tanınmış, imparatorluğun yönetim anlayışında temsil ve yerel katılım düşüncelerinin temelleri atılmıştır. Temsil ilkesinin ülke yönetiminde anayasal bir dayanağa ulaşarak uygulanma sahasının genişlemesi ancak Meşrutiyet dönemleri ile ortaya çıkmıştır. Çalışma bu tespitlerin doğrultusunda iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tanzimat döneminde oluşum gösteren temsil kavramı idare alanında yapılan reformlar çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde imparatorluğun taşra teşkilâtının temelini oluşturan reform uygulamaları ve hukuksal gelişmeleri içerisinde temsil ilkesinin hangi etkenler altında pratiklik kazandığı üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm ise, Meşrutiyet döneminde anayasal bir nitelik kazanan temsil düşüncesinin yaygınlaşmasına neden olan hukuksal, siyasal ve yönetsel gelişmeleri incelemektedir. Bu çerçevede yapılan düzenlemeler sonucunda yerel katılım ve temsil ilkelerinin uygulanma yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Idea of representation in Ottoman governance tradition is a development that emerged within the final periods of the empire. Concept of representation which came to the fore with Tanzimat Reform arose firstly in arrangements made for provincial governance. In this period, the ruled were recognized in management area at a certain extent by establishment of local councils, mixed tribunals and specialization commissions where representatives elected by the public also appeared. Principle of representation gained a constitutional ground and reached a wider application area only with Constitutional periods. The study comprises of two sections in line with these findings. In the first section concept of representation which came into existence in Tanzimat Reform era is studied within the framework of reforms in governance area. Factors under which concept of representation gained practicality within reforms that constitute the basis for the empire's provincial organization and legal developments are emphasised in this section. The second section examines legal, politicial and administrative developments which caused spread of idea of representation that gained a constitutional nature in Constitutional era.