Kamu emek sürecinin kapitalist meta üretim niteliği kazanması: Akademik emek süreci örneği
Transformation of public labour process into process of capitalist commodity production: Case of academic labour process
- Tez No: 499575
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kamu hizmeti üretim ilişkileri kapitalist bir form kazandıkça kamu hizmeti, kamu emeği ve üretim araçları kapitalist bir metaya dönüşmektedir. Bunlarla eş anlı olarak kamu emeği de proleterleşmektedir. Bu tez çalışmasında kamu hizmeti üretim ilişkileri ve kamu emek süreci ele alınmıştır. Tezin son üç bölümünde kamu emeğinin proleterleşme eğilimi yükseköğretim üretim ilişkileri ve akademik emek süreci üzerinden incelenmiştir. İnceleme belirli değişkenler etrafında yürütülmüş ve bu değişkenler karşılaştırmalı bir yöntemle ele alınmıştır. Öncelikle değişkenlerin bugünkü halleri ve kapitalizm öncesi halleri karşılaştırılmıştır. Bunun için Osmanlı Devlet hizmetlerinin 14- 18. yüzyıl arası özellikleri ele alınmış ve günümüz yükseköğretim hizmetleriyle karşılaştırılmış; daha sonra 18. yüzyıldan günümüze kapitalizm içerisinde yükseköğretim hizmetinin gelişimi ele alınmıştır. Karşılaştırmanın ikinci kolu günümüz içinde kurumlar arasında yapılmıştır. Ankara Üniversitesi, ODTÜ, Sakarya Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi arasında karşılaştırmalı bir inceleme yapılmış, Bu inceleme karma yöntem kullanılarak yürütülen saha çalışmasından elde edilen verilerden hareketle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As production relations of public services are transforming into capitalist form, public service, civil servant and all means of production are transforming into capitalist commodity and civil servant becomes proletarianised. In this thesis I have investigated production relations of public services and public labour process, I analysed it by researching on production relations of higher education and academic labour process with a few variables. I used comparative analysis. The first way of comparison is historical. I compare today of variables with public services in Ottoman State in 14.-18. century before capitalism and then I analyse higher education in Turkey from 18. Century to today. In the second way of comparison, I conduct a field research in four Turkish university called Ankara University, Middle East Technical University, Sakarya University and Ataturk University.