Yas ve bellek: Sivas katliamı
Mourning and memory: Sivas massacre
- Tez No: 499576
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışmasında, 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen Sivas Katliamı'nda yakınları öldürülen kişilerin, ailelerin kolektif belleği, yas ve travma kavramları yardımıyla ele alınmaktadır. Bu bağlamda, Sivas Katliamı'nda yakınları öldürülen kişilerin, katliamı nasıl hatırladıkları, nasıl anlattıkları ve nasıl andıkları tez bağlamında yanıtlanmaya çalışılan sorulardır. Çalışmada, belleğin sosyal olarak çerçevelendiği fikrinden yola çıkılarak, gruplarla bellek çerçeveleri arasındaki ilişki; anlatılar, mekânlar ve ritüeller yardımıyla tartışılmaktadır. Bu çerçevede yapılan analizler bağlamında belleğin çerçevesini, grupların yas kavrayışları yanında, mekânlarla ve ritüellerle kurdukları ilişkilerin inşa ettiği ortaya koyulmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the collective memory of the persons, families, whose family members are massacred in Sivas in July 2 1993, is evaluated by means of the concepts of mourning and trauma. In this context, mentioned person's ways of remembering, narrating and commemorating are the issues which are tried to be examined. In the study, by supposing that the memory is framed socially, the relationship between the groups and the memory frames is argued by means of narratives, places and rituals. In this context, it is supposed that the frame of memory is constructed by the group's relationship with places and rituals beside their conception of mourning.