Hipoksinin neden olduğu nekrotizan enterokolit modelinde distansiyonun rolü
  1. Tez No: 49961
  2. Yazar: AHMET KAZEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
50 ÖZET Bu çalışma, hipoksi-reoksijenasyonla oluşturulan nekrotizan enterokolit mode linde distansiyonun etkisini araştırmak için yapıldı. Çalışma her birinde bir günlük, 10 yenidoğan rat (Sprague-Dawley) bulunan beş grup üzerinde yapıldı. Gruplar şu şekilde belirlendi: grup 1: hipoksi-reoksijenasyon, grup 2: hipoksi-reoksijenasyon + distansiyon, grup 3: distansiyon + hipoksi-reoksijenasyon, grup 4: distansiyon ve grup 5: kontrol. Hipoksi, ratların 5 dakika % 100 CO7 e maruz bırakılması ile oluşturuldu ve hipoksiyi takiben 5 dakika süreyle % 100 02 ile reoksijenasyon yapıldı. Barsak dis- tansiyonu ise rektal yoldan, 22 G silastik bir kanülden hava verilerek (ortalama 0.5 cc) oluşturuldu. Deneyin üçüncü günü bütün ratlar dekapite edilerek öldürüldü ve barsaklar duo- denumdan sigmoid kolona kadar çıkarıldı. Barsaklarda meydana gelen serbest radikal lerin yol açtığı lipid peroksidasyonunun göstergesi olan malondialdehid (MDA) sevi yeleri ölçüldü. Histopatolojik değerlendirmeler ışık mikroskobu ile yapıldı.51 Histopatolojik değişiklikler açısından deney grupları ile kontrol grubu arasında anlamlı fark olmasına rağmen (p0.05). MDA seviyelerinde ise, kontrol grubu ile diğer gruplar arasında olduğu gibi 1. ve 4. gruplarla 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY A Model of Hypoxia-Induced Necrotizing Enterocolitis: The Role of Disten tion To investigate the role of distention on the etiology and pathophysiology of hypoxia-induced neonatal necrotizing enterocolitis (NEC) in rats. This study was performed on 1 -day-old Sprague-Dawley rat pups. Five groups each consisting of ten rats were studied; group 1: hypoxia-reoxygenation, group 2: hypoxia-reoxygenation and distention, group 3: distention and hypoxia reoxygenati- on, group 4: distention, group 5: control. Hypoxia was induced by placing the pups in a 100 % carbon dioxide chamber for 5 minutes. Following the hypoxia, the rats were exposed to 100 % oxygen for reoxygenation for five minutes. The intestinal distention was carried out with a fine 22 G silastic cannula via rectal route. The rats53 were sacrificed on the 3rd day and all the intestine were harvested from duodenum to sigmoid colon. Malondialdehyde (MDA) levels were determined as an index of lipid peroxidation, related to free radical reaction in the intestine. The histopathologic in vestigation was carried out by light microscopy in a blinded fashion for evidence of necrosis. The histopathologically of the intestinal lesions in the study groups were signifi cantly different from the control group (p0.05).