Karaciğer kist hidatiğinin laparoskopik olarak tedavisinin konvansiyonel cerrahi tedavi yöntemleriyle karşılaştırılması
The Comparement of laparoscopic treatment of hepatic hydatid cysts with conventional surgical treatment methods
  1. Tez No: 49970
  2. Yazar: BEHLÜL BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Konservatif ve radikal cerrahi yöntemler hem açık cerrahi girişimlerle, hem de günümüzde hızla gelişim gösteren laparoskopik cerrahi yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Karaciğer kist hidatiğinin tedavisinde kullanıma giren laparoskopik yöntemle tedavi işleminin, diğer konvansiyonel cerrahi tedavi yöntemleriyle karşılaştırmasını yapmak amacıyla, prospektif kontrollü bir çalışma yapılmıştır. Konvansiyonel cerrahi tedavi tekniklerinin kullanıldığı Grup 1 olgular ile, laparoskopik tedavi tekniklerinin kullanıldığı Grup 2 olgularda girişim öncesinde hemogram, biyokimya, seroloji, stres hormonları çalışılmış ve GrupVden 40, Grup 2'den 15 hasta çalışmaya dahil edilmişlerdir. Çalışmada gruplara göre hastaların yaş ve cins dağılımları, laboratuvar değerleri, kist hidatik tiplerinin dağılımı, kistlerin karaciğerde yerleşim yerleri ve sayıları, konvansiyonel ve laparoskopik cerrahi tedavi yöntemleriyle tedavi edilen hastlarda kullanılan teknikler, hastanede kalış süreleri, kist içi drenlerin drenaj süreleri, morbidite, mortalite ve nüks oranları, norepinefrin, epinefrin, ACTH, kortizol glukoz, insülin, T3 ve T4 düzeyleri karşılaştırmıştır. Sonuç olarak, her iki grubun hastanede kalış sürelerinde ve kist içi drenaj sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş; epinefrin, norepinefrin, glukoz düzeyleri konvansiyonel cerrahi uygulanan grupta postoperatif dönemde artış göstermiştir. Laparoskopik tekniklerle tedavi, ameliyat sonrası daha az ağrı, hastanede kalış süresinde kısalma, rutin işlere erken dönüş, daha estetik sonuçlar ve morbiditede azalma, ileus tablosunun nadir izlenmesi veya hiç olmaması gibi avantajları beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPAREMENT OF LAPAROSCOPIC TREATMENT OF HEPATIC HYDATID CYSTS WITH CONVENTIONAL SURGICAL TREATMENT METHODS Conventional and radical surgical techniques can be done by open and laparoscopic surgical approaches. A prospective controlled trial has been done in order to compare conventional and laparoscopic surgical treatment techniques in the treatment of hepatic cysts. There were 40 patients in conventional surgical group (group 1) and 15 patients in laparoscopic surgical group (group 2). Hemogram, blood chemistry, serology, and stress hormone levels were studied before approaches both in group 1 and group 2. In this study, age and sexes, laboratory values, types of hydatid cysts, settlement and number of cysts in the liver, surgical techniques, hospitalization stay, dranaige period and amount of intracystic drains, morbidity, mortality and recurrence rates; norepinephrine, epinephrine, ACTH, cortisole, glucose, insulin, T3 and T4 levels of the patients were compared according to the groups. In conclusion, there were statistically significant difference in the hospitalization stay and dranaige periods of both groups. Epinephrine, norepinephrine and glucose levels showed an upward trend in the postoperative period in the conventional surgical group. A liver hydatid cyst has been treated by laparoscopic surgery with its advantages of less postoperative pain and morbidity, little or no ileus, short hospitalization stay, quick return to work and more aesthetic results.