Total parenteral nutrisyon uygulanan hastalarda postoperatif infeksiyon komplikasyonlar
- Tez No: 49971
- Danışmanlar: PROF.DR. FAHRETTİN ALPASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Beslenme sorunlu ve malnutrisyonlu cerrahi hastalarda perioperatif TPN uygulaması, postoperatif periyodda infeksiyonlar açısmdan avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Standart protokol kurallarına uyulduğunda ve nutrisyon ekibi tarafından takip edildiğinde avantajları artmaktadır. Bu çalışmada, perioperatif dönemde TPN uygulanan hastalarda postoperatif periyodda oluşan, TPN'ye bağlı olan ve olmayan infeksiyon komplikasyonları incelenmiştir. Bu amaçla hastalar klinik ve laboratuar parametreler açısından değerlendirilmiştir. Hiperkatabolik durumdaki maligniteli ve multitravmalı hastalarımızda postoperatif periyodda toplam infeksiyon oram % 67.9, TPN'ye bağlı infeksiyon oram % 35.7, şüpheli kateter sepsisi % 17.85, kesin keteter sepsisi % 3.57 ve kateter kontaminasyon oram % 14.3 olarak çıkmıştır. TPN'ye bağlı mortalite gözlenmemiştir. infeksiyon komplikasyonlarının ortaya konması açısmdan başvurulan laboratuar yöntemlerinden sedimentasyon ve CRP ile birlikte lökosit sayımı ve formül lökosit, infeksiyonun klinik bulguları ile paralellik göstermiştir. Sonuçlarımız literatür ile uyumlu çıkmıştır. Cerrahi hastalarda TPN gereksiniminin iyi belirlenmesi, en kısa zamanda enteral beslenmeye geçilmesi, mutlaka bir nutrisyon ekibi tarafından uygulama ve takibinin yapılması, oluşabilecek komplikasyonların en aza indirilmesini ve önceden saptanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preoperative TPN application to the surgical patients who suffer from malnutrition and have feeding problem, has some advantages and disadvantages in terms of infections in postoperative period. If standard protocol instructions are obeyed and observed by nutrition team, advantages seem to increase. This study covers the observations associated with infectious complications developed in the perioperative TPN applied patients in relation to TPN or not, in postoperative period. As regards, patients are evaluated in terms of clinical and laboratory parameters. Total infection ratio is determined as 67.9 %, infection ratio related to TPN is 35.7 %, suspected catheter-related sepsis is 17.85 %, certain catheter sepsis is 3.57 % and catheter contamination ratio is 14.3 %, in hypercatabolic patients who have malignancies and multitrauma. Mortality related with TPN is not observed at all. Besides laboratory methods erythrocyte sedimentation rate and C-Reactive Protein which are taken into consideration as to determine infectious complications, white blood cell count and leukocyte formula are observed to be parallel with clinical findings of infections. Our results are similar to those in literature. In order to foresee the possible complications and decrease them to niinimum, the need for TPN is to be determined properly, enteral nutrition is to be applied in a very short time and a nutrition team must carry out the application and the follow-ups. 36