Karbondioksit ile yapılan batın insuflasyonunun fetusa etkileri
The Effects of abdominal insufflation performed with CO2 on the fetus
- Tez No: 49975
- Danışmanlar: PROF.DR. DURKAYA ÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET: Laparoskopik cerrahi işlemler genel cerrahi sahasında yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ancak laparoskopik cerrahi işlemlerin gebe kadınlara uygulanmasıyla bundan fetusların nasıl etkileneceği bilinmemektedir. Bu noktadan hareketle Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda gebelere uygulanan laparoskopik cerrahi işlemlerde C02 ile oluşturulan batın insuflasyonunun fetusa etkilerini deneysel bir çalışmayla araştırdık. Çalışmada 30 adet New Zelland tipi tavşan kullanıldı. Tavşanları bir kontrol grubu (Grup i), iki çalışma grubu (Grup 2 ve 3) olmak üzere üç gruba ayırdık. Her üç gruptaki deneklere aynı şekilde aynı süreyle anestezi, grup 2'deki deneklere 30 dakika, grup 3'deki deneklere 60 dakika süreyle C02 ile batın insuflasyonu uyguladık. Her üç grupta eşit şartlarda besleyip takip ettiğimiz deneklerden elde ettiğimiz yavruların doğum zamanı, ağırlık, boy, malformasyon ve akciğerlerinden alınan eksizyonal biopsilerin histopatolojik incelenmesini karşılaştırdık. Yavruların doğum zamanı, ağırlık ve boy yönüyle gruplar arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi (p>0.05). Her üç gruptaki yavrularda malformasyon tesbit etmedik ve yavruların akciğerlerinden alınan eksizyonal biopsilerin histopatolojik incelenmesinde gruplar arasında fark tesbit etmedik. Yaptığımız çalışmanın sonucunda laparoskopik işlemlerde C02 ile oluşturulan batın insuflasyonunun intrauterin hayatta fetusun gelişip büyümesi üzerinde doğum zamanı, boy, ağırlık ve akciğer histopatolojik incelemesinde olumsuz etkili olmadığı, malformasyon oluşturmadığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZET: Summary: THE EFFECTS OF ABDOMINAL INSUFFLATION PERFORMED WITH C02 ON THE FETUS Laparoscopic surgical procedures have a common usage in general surgery field. However, it is not known how the fetus is affected when these laparoscopic surgical procedures are applied on pregnants. Starting out from this point, we searched for the effects of abdomen insufflation formed with C02 on the fetus through an experimental study at The Department of General Surgery, School of Medicine, Atatürk University. In the study, 30 New Zealand type rabbits were used. We classified the rabbits in three groups as one control group (Group 1), and two study groups (Group 2 and 3). The same type and the same period of anesthesia were applied to each of the three groups, and abdomen insufflation with C02 was applied for 30 minutes to the subjects in group 2, and for 60 minutes to the subjects in group 3. The duration of pregnancy, weight, length, malformation, and excisional biopsies taken from the lungs of the youngs from each of the three groups of subjects, which were followed and fed up-under same conditions, were compared histopathologically. The duration of pregnancy, weight, and length of the youngs do not show any important difference statistically among groups (p>0.05). We couldn't determine any malformation in the youngs of the three groups, and no difference was observed among the groups in the histopathologic examination of the excisional biopsies taken from the lungs of the subjects. In the result of our study, we concluded that abdominal insufflation with C02 in laparoscopic procedures has no negative effect on intrauterine growth, duration of pregnancy, length, weight, and histology of the lungs and that it doesn't form any malformation. 37